Zájemci si ji měli od čtvrtka prohlédnout v Muzeu regionu Boskovicka na výstavě s názvem Předehra ke slávě. Ta mapuje mistrovo rané období mezi lety 1881 až 1895.

Výstava se však s ohledem na bezpečnostní opatření kvůli šíření koronaviru nekoná. "Výstavu musíme z preventivních důvodů zrušit. Od pátku bude muzeum totiž zavřené," informovala mluvčí instituce Dagmar Hamalová.

Zahájení turistické sezony v Moraském krasu na nádvoří černohorského pivovaru ustavením rekordu v počtu lidí na jednom místě, kteří mají za ušima.
Zahájení turistické sezony? Zrušeno kvůli nákaze. O rekord se pokusí příští rok

Výzkum podle ní prokázal, že oponu skutečně namaloval Alfons Mucha. Jeho signatura na oponě byla podle odborníků totožná s těmi na jeho pozdějších dílech. "Malba se na hrubém plátně však nedochovala v nejlepší stavu. Část opony byla přemalovaná a poškozená,“ upřesnila Hamalová.

V roce 2011 našli pracovníci boskovického muzea záznam o tom, že tělocvičná jednota Sokol Doubravice darovala v roce 1938 muzeu divadelní oponu, kterou maloval Alfons Mucha, když jako student trávil prázdniny v Doubravici nad Svitavou. Hrubé plátno podšité pytlovinou, které je zhruba čtyři a půl metru široké a na výšku má necelého dva a půl metru, leželo desítky let stočené v depozitáři boskovického muzea.

Ilustrační snímek. Škola
V kraji jsou dva nakažení. Opatření proti šíření koronaviru v Blansku přitvrzují

„Oponu zřejmě do muzea před blížící se válkou schoval náčelník doubravického Sokola Alois Štěrbáček. Bohužel to nikomu neřekl, a tak se na dlouhá léta ztratila,“ vysvětlila před časem kronikářka Doubravice nad Svitavou Eva Sáňková. Štěrbáček za války padl do rukou brněnského gestapa a zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Místní si mysleli, že je opona zničená.