Dvacet tisíc korun měsíčně. Tolik by stál provoz převaděče digitálního signálu vysílací sítě Multiplex 3 z boskovického vysílače na Čížovkách. Některé domácnosti ve městě totiž stále mají po vypnutí analogových vysílačů a dokrývačů problémy s televizním signálem.

Tito lidé však mají smůlu. Tedy pokud si nekoupí satelit, speciální přístupovou kartu nebo si nenechají zkontrolovat anténu a její připojení od odborníka. „V tuto chvíli nepočítáme s tím, že bychom nechali dokrývač za těchto podmínek postavit. V rozpočtu na to nemáme peníze," řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Po vypnutí analogových vysílačů a dokrývačů, které přenášely signál televizních stanic, program Nova, Prima, ČT1 a ČT2, zaznamenali někteří Boskovičtí nestabilní a nedostatečnou kvalitu digitálního televizního signálu Multiplexu 3 v různých částech města. „Na konci října jsme se obrátili na Českou televizi s dotazem, zda by instalovala dokrývač stejně jako to udělala pro Multiplexy 1 a 2. Z odpovědi vyplynulo, že tento problém nebudou řešit a že se máme obrátit na České radiokomunikace. To už jsme ale udělali začátkem roku," konstatoval Dohnálek s tím, že provoz dokrývače by podle nabídky Českých radiokomunikací stál přibližně dvě stě padesát tisíc korun ročně.

Ivo Ferkl, ředitel techniky České televize, v dopise adresovaném boskovické radnici napsal, že rozvoj sítě Multiplex 3, která obsahuje jen převzaté vysílání ČT, je plně v kompetenci Českých radiokomunikací. Ty jsou provozovatelem této sítě. „Není nám známo, že by České radiokomunikace plánovaly v dohledné době další rozšiřování či dokrývání této sítě," uvedl Ferkl.

V souvislosti s rozvojem mobilní datové komunikace čeká Evropu další vlna kmitočtového plánování a až do jeho dokončení v závěru roku 2015 není podle Ferkla možné představit konečné řešení pozemního televizního vysílání v České republice. „Hlavní síť se bude v následujících letech rozvíjet. V tuto chvíli nemůžu potvrdit, ale ani vyloučit její posílení v oblasti Boskovic," dodal Ferkl.

Ferkl poznamenal, že všechny programy České televize jsou dostupné také na satelitu, jehož hlavním úkolem je dokrývání lokalit se slabým příjmem zemského vysílání. Televizní programy ČT si mohou lidé naladit i z družice pomocí speciální přístupové karty. Ta stojí šest set korun a je rozšiřitelná i o další programy. „Náklady na zajištění satelitního příjmu dnes jen velmi mírně převyšují náklady na pozemní příjem, respektive jsou téměř srovnatelné," tvrdí Ferkl.

To, že problémy se slabým pozemním televizním signálem vyřeší satelit, potvrzuje například Lukáš Polák. „Všechny programy z daných multiplexů jsou v satelitním vysílání. Takže nikdo nemusí brečet, že je nechytne. Stačí satelitní komplet a je to," poznamenal muž v diskuzi na webu Blanenského deníku Rovnost.

Odpověď z České televize ovšem zarazila mluvčího boskovické radnice Jaroslava Parmu. „To, že si lidé, kteří mají problém s televizním signálem, mají koupit satelity nebo speciální kartu, víme také. Spíš bych čekal, že veřejnoprávní televize se bude snažit, aby byl její televizní signál dostupný všem v okruhu pozemního vysílání," dodal Parma. Mluvčí boskovické radnice zároveň dodal, že potíže s televizním signálem mohou mít Boskovičtí i kvůli nevyhovující nebo nesprávně natočené anténě.