Už druhý týden poutá pozornost lidí z Boskovic proluka v horní části boskovického náměstí. Přes dvě stě let starý dům, který byl součástí městské památkové zóny, je pryč. V jeho základech nalezli archeologové stopy středověkého osídlení města. Do roka bude na místě proluky stát dům nový.

„Dělníci zbourali dům před čtrnácti dny. Podle jeho majitele bude v místě proluky stát nový objekt. S tím dřívějším se nedalo dělat nic jiného než jej srovnat se zemí,“ sdělila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková, která dodala, že v domě dříve byla Štěrbova cukrárna a obchůdek s dětským oblečením.

„Cukrárnu zde otevřeli po revoluci. Myslím, že ve své době sem chodilo docela dost lidí. V posledních letech už ovšem byla zavřená,“ doplnila. Současný majitel zdědil dům v horní části boskovického náměstí před třemi lety. Do té doby obydlí chátralo.
„Dva roky jsme dům pouze vyklízeli. Byl téměř celý zarovnaný starými a nepotřebnými věcmi. Museli jsme jej nechat zbourat. Byla to v podstatě ruina,“ sdělil Josef Nedoma z Boskovic.

Podle něj proluku nahradí nová zástavba v průběhu příštího roku. „Už teď pracujeme na stavbě nového domu. Počítáme s tím, že v jeho přízemí budou dva obchůdky a v patře byt. Podobně to zde vypadalo i před jeho zbouráním,“ doplnil s tím, že veškeré dění na stavbě sledují zaměstnanci státní památkové péče.

„Požádal jsem o povolení na odstranění stavby. To mi schvalovali památkáři z Boskovic i Brna, kteří hlídají i projekt na nový dům,“ doplnil Nedoma. Skutečnost, že byl dům ve špatném technickém stavu, potvrdil i vedoucí územního plánování boskovické radnice Slavoj Horečka.
„Objekt má soukromého vlastníka, který požádal o povolení jej zbourat. Protože byl v havarijním stavu, povolení dostal.

Jedná se o zástavbu v městské památkové zóně, schvalovali jsme tedy povolení k odstranění domu i projekt nové výstavby. K oběma musí vydat svoje stanovisko pracovníci z oddělení památek,“ upřesnil. Základy zbourané budovy zkoumali archeologové z Muzea Boskovicka. Svými nálezy potvrdili, že v těchto místech byla zástavba už ve středověku.

„Terén už máme téměř zdokumentovaný. V základech jsme objevili ostatky středověkého osídlení města,“ uvedla archeoložka Zuzana Pančíková, která dodala, že podobné nálezy bývají v těchto částech města obvyklé. „V blízkosti náměstí se dají podobné nálezy, které svědčí o dřívějším osídlení Boskovic, očekávat,“ uvedla archeoložka.