Škola se může pochlubit moderně vybavenými učebnami, dílnami, internátem pro studenty a také komfortním sportovním zázemím. „Studenti mohou například využít bazén, sportovní halu, nafukovací halu a venkovní sportovní areál," dodal Ošlejšek.

Názvy školy, která funguje už od roku 1887, se postupně měnily. Stejně tak zaměření. 1887 – Zimní hospodářská škola. 1922 – Zemská odborná škola hospodářská. 1942 – Zimní rolnicko-ovocnářská škola. 1950 – Pěstitelská a chovatelská škola. 1960 – Zemědělské odborné učiliště. 1975 – Střední zemědělské odborné učiliště. 1979 – Střední odborné učiliště zemědělské. 1997 – Střední odborné učiliště a Učiliště. 2003 – Střední odborná škola a Střední odborné učiliště André Citroëna.

close Škola André Citroëna v Boskovicích. zoom_in Školu na boskovickém náměstí 9. května nyní navštěvuje přes sedm set studentů. V současnosti učiliště nabízí čtyři čtyřleté studijní maturitní obory. Obor autotronik, který je zaměřen na diagnostiku, údržbu a opravy elektrických a elektronických systémů motorových vozidel. Dále obor informační technologie, kde se studenti naučí programovat a pracovat s aplikačním programovým vybavením osobního počítače. „O tyto dva maturitní obory je u nás největší zájem," upřesnil Ošlejšek. Dalšími obory jsou mechanik strojů a zařízení a obor dopravní prostředky, který je určen pro přípravu kvalifikovaných odborníků na provoz, diagnostiku, opravy a údržbu v oblasti silniční dopravy.

Praxe i jazyky

V nabídce má škola také pět učebních oborů a dva nadstavbové obory. Součástí učiliště je také svářečská škola pro výuku svařování elektrickým obloukem a plamenem a autoškola „Myslím, že studenti technických oborů s dobrými znalostmi a šikovnýma rukama se na trhu práce neztratí. Spolupracujeme s řadou firem a podniků, kde mohou získat praktické zkušenosti. Máme také rozšířenou výuku cizích jazyků," dodal Ošlejšek. Podle něj je největší zájem o učební obory automechaniků a mechaniků zemědělských strojů.

Právě zemědělství bylo zpočátku pro školu klíčové. „Úkolem školy bylo vychovávat odborné pracovníky pro potřeby zemědělské výroby. V resortu zemědělství se postupně vyvíjela na školu s nadregionální působností a v některých oborech i s působností celorepublikovou. S útlumem zemědělské výroby po roce 1990 se škola výrazně specializovala na oblast autoopravárenství a výpočetní techniky," píše se na webu školy.

V areálu školy se také nachází expozice historických zemědělských strojů. Je to sbírka unikátních motorových zemědělských strojů pocházejících z období konce devatenáctého až poloviny dvacátého století. Expozici provozuje Muzeum Boskovicka. „Ve sbírce jsou stroje vyrobené v českých, moravských i světových továrnách, jako parní lokomobily, traktory, stabilní motory. Největším exponátem je osmadvacetitunová parní oračka s výkonem pěti set koní," uvádí web Muzea Boskovice.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště André Citroëna v Boskovicích se zapojila v posledních letech také do řady projektů. Zmodernizovala učebny a zkvalitnila výuku. Spolupracuje s několika školami v zahraničí a pořádá výměnné studijní pobyty. A také sbírala úspěchy. Například angličtinářka Jaroslava Patloková dostala prestižní ocenění. Odbornou porotu zaujala před dvěma lety v anketě o nejlepšího učitele angličtiny, kterou každoročně pořádá Nadační fond Prague Post.

close Škola André Citroëna v Boskovicích. zoom_in Studenti André Citroëna zaznamenali pod vedením Patlokové velký úspěch v prestižní soutěži Evropského parlamentu mládeže. Z regionálního předkola v Brně postoupili do Národní výběrové konference v Praze. Jako jediní zástupci střední odborné školy v konkurenci mezi gymnázii. „Učím studenty, ale zároveň se učím i od nich. Vztah učitel-žák je základ úspěchu. My učitelé máme úžasnou možnost ovlivňovat pozitivně životy mladých lidí," řekla tehdy Patloková.