Nelíbí se jim současně nastavený systém ve zdravotnictví z jejich pohledu s neúměrným množstvím „dobrovolných“ přesčasových hodin, které se nedávno po novele navýšilo na dvojnásobek.

Snímek je ilustrační.
Cena za topení v Blansku pro rok 2024. Firma oznámila, kolik bude chtít peněz

Poukazují na to, že se v nemocnicích soustavě porušuje zákoník práce, zdravotníci jsou přetěžování a nemají odpovídající peněžní ohodnocení v základní pracovní době. „Dá se říct, že naše zdravotnictví funguje na dobrovolnosti lékařů, protože práce zdravotníka nekončí v půl čtvrté, ale poskytujeme lidem 24 hodinovou péči. Často máme osmihodinovou službu, po níž následuje další, kde jsme šestnáct a půl hodiny. Což by se samozřejmě dít nemělo, ale nemá nás kdo vystřídat. S tichým souhlasem lékařů je tu zákoník práce porušován už řadu let,“ uvedl pro boskovický městský zpravodaj lékař tamní nemocnice a člen Lékařského odborové klubu Aleš Chromý, který se k protestu také přidal.

Kolik boskovických doktorů nakonec přesčasy skutečně vypoví a jaký způsobem se to případně dotkne pacientů, není v tuto chvíli ještě jasné. Chromý dodal, že se o zmíněných problémech ve zdravotnictví léta ví, ale vláda s nimi nic nedělá. „Jde o o princip a také o to, že se zde vymýšlí nesmyslné zákony, které s námi nikdo nekonzultuje. Dříve se to bralo tak, že se lékařskému povolání obětovalo všechno. A to už dnes neplatí. Dnešní generace lékařů je jiná, oni už nechtějí trávit tolik času v nemocnicích, ale chtějí být s rodinami. Důležitou roli hraje i fakt, dnes jsou 70 % vystudovaných lékařů ženy a 30 % muži, před lety to bylo přesně naopak. Zásadní je také to, že u nás dostuduje asi osm set absolventů lékařské fakulty, ale třetina se věnuje něčemu jinému nebo odejde kvůli finančním podmínkám do zahraničí. A nikdo s tím nic nedělá,“ poznamenal lékař.

Boskovická starostka Jana Syrovátková na současný stav reagovala svoláním mimořádného zastupitelstva. To je na programu třiadvacátého listopadu ve čtyři hodiny odpoledne v Zámeckém skleníku.

Blanenští spekulují o využití bývalého supermarketu.
Pošta nebo hobby market? Blanenští spekulují o využití bývalého supermarketu

„Víme, že naši lékaři pracují nad rámec své pracovní doby a mnohdy i nad rámec svých možností. A že v podstatě nemají jak jinak upozornit vládu i veřejnost na to, že je celý systém zdravotnictví špatně nastaven a že je potřeba situaci řešit. Není to opravdu záležitost jen naší nemocnice, ale jedná se o celorepublikový protest,“ informovala ve středečním prohlášení Syrovátková. Zvolila přitom o poznání mírnější tón, než před týdnem na tiskové konferenci města.

Situace bude podle ní jasnější ve druhé polovině listopadu. V té době by už vedení nemocnice a zástupci města měli vědět, kolik lékařů vypoví dohody o dobrovolné přesčasové práci. Otázkou zůstává, jak se k protestům zdravotníků do té doby postaví státní úředníci. „Zatím to nemůžeme s přesností říct, ale už modelujeme možné situace, které se mohou stát,“ doplnila boskovická starostka.

K výzvě se připojili i lékaři v Nemocnici Blansko

Má za to, že protest není zaměřený proti nemocnici ani proti pacientům. „Každý lékař má zájem na tom, aby se jeho pacient uzdravil. Zároveň chápeme, že už lékařům došla trpělivost, protože celá situace vychází z protestu Děkujeme, odcházíme, kdy jim byly před deseti lety slíbeny nové podmínky, ale za celou dobu se nic zásadního nezměnilo,“ doplnila.

K celorepublikové výzvě se připojili také lékaři v Nemocnici Blansko. Podle mluvčí blanenské radnice Pavly Komárkové jsou listopadové služby ve zdravotnickém zařízení, které provozuje město, v tuto chvíli zajištěné a ve spojitosti s republikovým protestem se lidé omezení zdravotnické péče obávat nemusí.

Plynule a bez semaforů projedou řidiči po novém kruhovém objezdu na silnici I/43 u Sebranic.
Okružní křižovatka na I/43 u Sebranic. Semafory zmizí, řidičům se uleví

Co bude dál, nastíní příští týdny. „Čeká se na jednání na ministerstvech. S lékaři se průběžně jedná, připravují se krizové scénáře. Jak to bude vypadat v prosinci a lednu v tuto chvíli ale nikdo neví,“ dodala Komárková.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Na Poříčí v Blansku otevřel Lidl. Čas si někteří krátili studováním slev

Zdroj: Deník/Jan Charvát