Fotbalisté na něm hráli deset let. „Je to super, že se do nového povrchu v Boskovicích investuje. Před deseti lety to tady byla naprostá pecka. O podobném hřišti si tehdy řada týmů z vyšších soutěží mohla nechat jen zdát. Také zimní turnaje byly vyhlášené a hrála na nich družstva z divize. Doba je dnes sice úplně jinde, ale i tak tady mají fotbalisté pořád kvalitní hřiště. Můžou na něm trénovat i hrát v zimě, kdy se to na přírodní trávě nedá," říká bývalý ligový hráč a někdejší fotbalista Boskovic Jiří Vorlický.

Dělníci před odstraněním starého koberce z něj nejprve vyčesali písek a gumové granule. „Pak se položí nový povrch, který se opět prosype pískem a granulemi," poznamenal jeden z dělníků, kteří na hřišti pracují.

Přes sedm milionů

Do opravy hřiště s umělou trávou investují Boskovičtí přes sedm milionů korun. Kromě nového povrchu na stadionu přibydou i další dva stožáry s umělým osvětlením. A také bude nalajnováno hřiště na malou kopanou, na kterém bude hrát výběr Blanenska celostátní ligu. „Podali jsme si žádost o dotaci. Ta by měla být zhruba ve výši tři a půl milionu korun. Zatím ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na podobné projekty peníze letos nerozdělilo. Hřiště s umělkou opravíme i bez dotací, ale navíc jsme mohli zastřešit ještě jeho tribunu. Do toho se ale bez dotací nepustíme," uvedl boskovický místostarosta Petr Malach.

Umělý trávník třetí generace otevírali Boskovičtí před deseti lety. Plochu za jedenadvacet milionů korun tehdy mohl klubu závidět leckterý tým z vyšších soutěží. V minulosti hráli Boskovičtí divizi. Čtvrtou nejvyšší soutěž. Nyní se probojovali do krajského přeboru. Fotbalistům však hrozilo, že kvůli nevyhovujícímu povrchu dostanou od fotbalové asociace stopku a příští rok si na umělé trávě mistrovská utkání už nezahrají. Většinu zápasů odehrají na vedlejším přírodním trávníku. Na umělce nastupují v případě špatného počasí, když hrozí, že by se trávník zničil.

V Blansku hřiště s umělou trávou bude, až na něj město dostane dotace. Na stavbu ve vlastní režii v současnosti totiž nemá. „Bez dotací hřiště nepostavíme. Z ministerstva zatím žádná zpráva o tom, jak se budou letos peníze na tyto projekty rozdělovat, nemáme. Čekáme," popsal současný stav blanenský starosta Jiří Crha.

Sportovní ostrov

Blanenští pro umělou trávu vybrali místo, kde je nyní škvárové fotbalové hřiště na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Nový umělý trávník s osvětlením, malou tribunou a opravou původních kabin by přišel na zhruba devatenáct milionů korun.