„Setkání nazvaná Skeptikon pořádáme na různých místech republiky. V roce 2009 jsme setkání klubu udělali v Boskovicích, kde nás překvapilo velmi vstřícné přijetí. Po prohlídce města a židovské čtvrti nás napadlo Boskovice, kde se zrodilo mnoho slavných osobností, zviditelnit a tak jsme se s doktorem Grygarem rozhodli požádat o pojmenování planetky po městě,“ přiblížil Pavlů.

Právě s Jiřím Grygarem Karel Pavlů astronomii objevil už ve svých čtrnácti letech. „Tehdy vyšla kniha Pohledy do nebe, díky které jsme se do astronomie úplně zbláznili. Pracovně jsem se pak věnoval něčemu jinému, astronomie mi ale zůstala koníčkem po celý život,“ vzpomínal Pavlů.

Uběhly dva roky

Od zrodu nápadu k pojmenování planetky uběhly dva roky. V blízké době převezme vedení Boskovic certifikát o pojmenování, na svoji planetku se Boskovičtí už teď můžou podívat na internetu, pouhým okem viditelná není. „Planetky obíhají v eliptických drahách kolem Slunce, většinou mezi Marsem a Jupiterem, stejně tak planetka města Boskovice. Jsou to shluky kamenů od deseti metrů až po stovky kilometrů, které nezáří vlastním světlem, ale odrazem od Slunce,“ doplnil Pavlů.

Pokud se planetka přiblíží k zemi, může na ni dopadnout jako meteorit. Takový osud boskovické planetce zatím nehrozí. „Planetka obíhá v pravidelné eliptické dráze kolem Slunce, není důvod, aby zanikla,“ vysvětlil Pavlů.