Vzhledem k současné nelehké situaci ve zdravotnictví a otázce hospodaření měst je však možná aktuálnější než kdy jindy. „Kraj požádal vedení města Boskovice o dodání právních posudků včetně rámcového nacenění, které budou určující pro další jednání. Jihomoravský kraj po prostudování dodaných dokumentů zváží svůj zájem o Nemocnici Boskovice,“ sdělil v úterý na dotaz Deníku krajský radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

Podle boskovické starostky Jany Syrovátkové má město v současnosti k dispozici dva právní posudky. Jeden z éry starostky Hany Nedomové a druhý z doby, kdy radnici vedl Jaroslav Dohnálek. „Oba důrazně doporučují maximálně prodej za tržní cenu. Zadali jsme vypracování finančního odhadu, jakou cenu mají městské nemovitosti v areálu nemocnice a také samotná městská společnost, která ji provozuje,“ řekla Syrovátková.

Dodala, že další jednání s krajem se budou odvíjet právě na základě dodaných podkladů. „V tuto chvíli není jasné, jak by si kraj případný převod a zařazení do svého systému zdravotnických zařízení představoval. A zda je vůbec reálný. Za mě osobně je prioritou zachování rozsahu péče pro naše obyvatele. Aby nebyl redukovaný. To je z mého pohledu alfa a omega celé problematiky. Své k tomu samozřejmě má co říct jak krajské, tak boskovické zastupitelstvo,“ dodala boskovická starostka.

Převod pod kraj se v Boskovicích probíral minulý týden také na mimořádném zastupitelstvu, které bylo svoláno kvůli aktuální situaci v nemocnici s ohledem na celorepublikovou stávku lékařů. Bývalý boskovický starosta Jaroslav Dohnálek současnému vedení vytkl, že po nástupu na radnici s krajem nejedná dostatečně intenzivně a toto období prolajdalo.

Kritiku liknavého jednání s krajem odmítá

Zároveň dodal, že po letošní rezignaci jednatele nemocnice Dana Štěpánského se zhoršila atmosféra ve zdravotnickém zařízení. „Nejenže nemáme kouzelnou harfičku, která by nám jako v pohádce nabrnkala chybějící lékaře, ale podle mě po odchodu bývalého jednatele máme rušičku vtahů a vnitřních vazeb v nemocnici,“ poznamenal Dohnálek.

Před časem zmínil, že pro město velikosti Boskovic je nemocnice v dosavadním modelu dlouhodobě těžko udržitelná. Převod pod kraj navrhoval už před dvěma lety. Boskovičtí o něj žádali ještě dříve, ale neúspěšně. Tuto variantu ovšem nedoporučili auditoři. „Ekonomická bilance této varianty významně závisí na podmínkách vyjednaných s Jihomoravským krajem. Za uvažovaných podmínek by znamenala velkou majetkovou ztrátu města,“ informoval před časem ve zprávě za auditorskou společnost Deloitte Advisory Filip Neterda.

Instalace dřevěných soch v rekreační oblasti Palava v Blansku.
Nové sochy na Palavě v Blansku. V plánu jsou veřejné grily, molo i skluzavka

Kritiku ohledně liknavého jednání s krajem o případném převodu nemocnice Dohnálkova nástupkyně Jana Syrovátková, která je starostkou teprve od loňského září, odmítla.

„Musíme mít jistotu, že případný převod bude výhodný pro naše obyvatele a musí mít jasné obrysy. Pokud to kraj dokáže lépe než my jako město a dostaneme dostatečné záruky, že zůstane zachovaná dostupná péče v odpovídajícím rozsahu, proti převodu nejsem. V takové fázi ale jednání zatím nejsou. Pokud se bavíme o převodu nemocnice za korunu nebo zdarma, tak to není jen tak s městským majetkem za stamiliony. A pokud se jedná o jednání se soukromým subjektem? Taková varianta není v tuto chvíli na stole,“ řekla na zmíněném zastupitelstvu Syrovátková.

Vánoce, Vánoce přicházejí! V centru Blanska rozsvítili v pátek na náměstí Republiky parádní jedli. Městu ji darovala rodina ze sousedních Olomučan.
Vánoce, Vánoce přicházejí! V centru Blanska rozsvítili parádní jedli

V současnosti je podle informací zástupců boskovické nemocnice zdravotnické zařízení zhruba deset milionů v plusu. Ročně v něm lékaři na čtyřech sálech provedou zhruba tři a půl tisíce operací. Má 234 lůžek akutní a dvanáct lůžek následné péče. V ambulancích tam ošetří přibližně dvě stě pacientů denně. Ve vyhlášené porodnici pak ročně přivedou na svět kolem devíti stovek dětí.