Blanenskou a boskovickou nemocnici dělí jen dvacet kilometrů, přesto budou v obou zajišťovat hemodialýzu neboli čištění krve. O pacienty se špatnou funkcí ledvin se chce v Boskovicích starat soukromá firma Kudu. K tomu účelu si pronajala prostory v boskovické nemocnici a nyní s ní podepsala smlouvu Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vedení Nemocnice v Blansku se obává, že si dvě hemodialýzy v regionu budou přetahovat pacienty.

Všeobecná zdravotní pojišťovna si za svým rozhodnutím stojí. „Rozhodující je pro nás kvalita péče, dostupnost pro lidi, korektnost ve smluvních vztazích a ekonomičnost,“ sdělil mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Podle něj budou do Boskovic mířit pouze pacienti přímo z města a jeho okolí, což pro ně bude pohodlnější než jezdit do Blanska či Brna. „Místo pětačtyřiceti či pětadvaceti kilometrů budou cestovat třeba jen deset kilometrů. Firma Kudu se navíc zavázala, že poskytne péči za cenu o deset procent nižší než je průměrná platba za jednoho pacienta v České republice,“ nastínil Rod s tím, že kvalita péče bude zachována.

Zavedení hemodialýzy v Boskovicích se nezamlouvá vedení blanenské nemocnice. Ta má v čištění krve už dvaadvacetiletou tradici. Nyní se bojí, že přijde o pacienty. „Tuto službu zajišťujeme kvalitně, v plném rozsahu a v návaznosti na další obory. Máme kolem šedesáti pacientů. Jejich počet je stabilní, protože někteří z nich prodělají transplantace. Není jich tedy tolik, aby bylo nutné zřídit na Blanensku další dialýzu,“ namítla ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková s tím, že pokud by těchto pacientů přibylo, jsou Blanenští připraveni přijmout jich dalších dvacet. Upozornila také na to, že v každém okrese Jihomoravského kraje je jediná dialýza. „Tento obor je velmi lukrativní a přináší nemocnici velké množství peněz. Jestli přijdeme o pacienty, velmi to nabourá ekonomiku nemocnice,“ nesouhlasí Danihelková.

Podle místostarosty Blanska Jiřího Crhy vydělá hemodialýza nemocnici zhruba dvacet milionů korun za rok. „Z těchto peněz se pak platí ztrátové obory. Je nepochopitelné, že v době, kdy se šetří, nasmlouvá Všeobecná zdravotní pojišťovna tyto lukrativní obory soukromým firmám a riskuje, že zaniknou v městských či krajských nemocnicích,“ vadí mu.

O zavedení hemodialýzy v Boskovicích usilovala firma Kudu tři roky. Její majitelé se odmítli k věci vyjádřit.

Podle jednatele boskovické nemocnice, v jejíž prostorách plánuje Kudu čištění krve provádět, je to pro nemocnici i pacienty plus. „Nyní se domlouváme na spolupráci lékařů z firmy Kudu i těch z nemocnice, kteří by prováděli biochemická vyšetření nebo by přijímali pacienty, u kterých by došlo ke komplikacím,“ sdělil jednatel Rostislav Verner s tím, že momentálně v nemocnici vrcholí poslední úpravy.

Možnost dialýzy blízko svého bydliště by přivítal nejeden pacient. „Když jsem docházel s jednou funkční ledvinou do nemocnice, sanitka rozvážela z Blanska pacienty až k Olešnici. Později však lidé dialýzu hůř snáší. Kdyby dojížděli blíž, bylo by to dobře. Na druhou stranu do dialýzy v Blansku přitekla spousta peněz,“ míní pacient, který nechtěl zveřejnit jméno.