Navýšení musí ještě schválit zastupitelstvo. „V letošním roce zaplatí město za likvidaci odpadu patnáct milionů korun. Příští rok vzhledem k inflaci počítáme s navýšením o další bezmála dva miliony korun,“ informoval v reakci na navýšení poplatku boskovický místostarosta Lukáš Holík.

Nemocnice v Boskovicích.
Konec přesčasů. Boskovická nemocnice dočasně omezí péči, porodnice funguje dál

Sdělil, že v současnosti doplácí druhé největší město na Blanensku za svoz z rozpočtu přes šest milionů korun ročně. Po zvýšení poplatku to bude už jen lehce přes čtyři miliony korun. V Boskovicích se však mohou lidé zapojit do motivačního a evidenčního systému odpadového hospodářství. Při správném třídění odpadků v něm dosáhnou u zmíněného poplatku na úsporu až sedmdesáti procent. „Do programu jsem se zapojila a ušetřila asi dvě stě padesát korun. Budu v něm pokračovat dál a odpad zodpovědně třídit i po navýšení poplatku. Má to pro mě smysl, i když žiju sama. Člověk by měl být zodpovědný k přírodě a také mít ohled na ty, kteří tu budou žít po něm,“ řekla Deníku Rovnost jedna z boskovických důchodkyň Naděžda Novotná.

Podle místostarosty Holíka se do programu letos zapojily zhruba dvě třetiny tamních domácností, které žijí v bytových domech. V rodinných domech pak téměř polovina. „Předpokládáme, že tři sta domácností dosáhne na slevu pět set korun a ti nejúspěšnější pak ušetří až sedm set korun,“ poznamenal Holík.

V motivačním systému jsou zavedené takzvané EKO body a jsou udělovány za to, kolik jednotlivé domácnosti vyprodukují a odevzdají odpadu. „Na konci období se bodování vyhodnotí a přepočítá na slevy z poplatku za odpad. Hodnota jednoho EKO bodu je deset korun. Pro příští rok zůstane stejná. Celkový počet plátců pro rok 2024 je 12 200 osob,“ informovali boskovičtí úředníci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pietní místo na boskovickém hřbitově. Navrhnou ho studenti a podpoří sbírka

Zdroj: Deník/Jan Charvát