„To leží v Republice srbské, autonomní oblasti státu Bosna a Hercegovina. Prnjavor se nachází asi čtyřicet kilometrů od hlavního města Republiky srbské Banja Luky. A sedm set padesát kilometrů od Boskovic," uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Boskovice tak v současnosti spolupracují již se čtyřmi partnerskými městy. Kromě Prnjavoru také s polským městem Rawa Mazowiecka, slovenskými Levicemi a belgickým Frasnes-lez-Anvaing.

Spolupráci se srbským městečkem iniciovala tamní česká menšina. „Město Prnjavor je nazýváno Malou Evropou, protože zde žije asi sedmnáct národnostních menšin. Jednou z nich je i česká menšina, jejichž předci pochází z Boskovic a okolí. Česká menšina žije v obci Mačino Brdo, která těsně sousedí s Prnjavorem. První Češi se zde usídlili v roce 1895," upřesnil Parma.

Boskovičtí dorazili na oslavy Dne Prnjavoru ve čtyřčlenné delegaci. „Partnerství obou měst přinese lidem možnost výměnných zájezdů, různých sportovních a kulturních akcí. Počítám, že do Prnjavoru se určitě vypraví náš folklórní soubor Velen," řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Ten zároveň podotkl, že nové partnerství ocenila právě také tamní česká menšina. „Jedná se o starší lidi, kteří mají české kořeny. S těmito lidmi jsme se samozřejmě setkali. Bylo to nostalgické," dodal Dohnálek.

Starosta Prnjavoru Siniša Gatarić si od vzájemné spolupráce s Boskovicemi slibuje kromě spolupráce v oblasti kultury a sportu také získání zkušeností. „Chceme využít zkušenosti Boskovic a České republiky v přípravě pro vstup do Evropské unie. Možnosti čerpání z evropských fondů pro naše aktivity," uvedl Gatarić pro boskovickou televizi.