Vypadá to, že místo stavby ještě nějakou dobu opuštěné zůstane. Jihomoravský krajský úřad totiž zrušil stavební povolení na změnu stavby před jejím dokončením. O to Boskovičtí před časem požádali kvůli nestabilnímu podloží a černým sedimentům. Kauza sportovní haly se tak vrací zpět na boskovický stavební úřad.

Rozhodnutí krajského úřadu vedení města v současné době analyzuje. „Připravujeme také audit, který nám napoví, jestli bude pro město finančně výhodnější ve výstavbě haly pokračovat, nebo ji pozastavit. Z rozpočtu jsme na audit vyčlenili tři sta padesát tisíc korun," uvedla starostka Boskovic Hana Nedomová.

Hřiště místo haly

Podle Nedomové musí boskovická radnice důkladně zvážit všechna pro a proti. „Zatím nevíme, jestli budeme opět žádat o stavební povolení. O úplném zastavení stavby by ale muselo rozhodnout zastupitelstvo," upřesnila Nedomová.

Stavbu Boskovičtí pozastavili kvůli nálezu černého sedimentu a spodním vodám. Proto muselo město nechat přepracovat projektovou dokumentaci. Jako investor požádalo boskovický stavební úřad o stavební povolení na změny v projektu. Proti tomu se ale účastníci řízení, kteří v okolí stavby bydlí, odvolali.

Jako například Pavel Jírů, který bydlí v jednom z rodinných domků hned naproti staveništi. „Bydlím zde již šedesát let. Proto vím, že podloží je tam katastrofální a pro stavbu takového rozměru zcela nevhodné. Bývalé vedení města jsme několikrát upozorňovali na to, že tam vznikne tento problém a hala se prodraží. Ale naše připomínky nebrali v potaz. Ze židovské čtvrti teče směrem ke sportovní hale pramen. Kdyby se to technicky nevyřešilo, mohly by se při stavebních pracích lidem pohnout domy," poznamenal včera dopoledne Pavel Jírů.

Ten také doufá, že město sportovní halu v ulici Slovákova nedostaví. Podobně jako předseda občanského sdružení Obzor Oldřich Grulich. Ten bydlí v bytovce v nedaleké ulici Bílkova. Odvolání podal spolu s dalšími jejími obyvateli. „Rozhodnutí kraje je rozsáhlé a zatím jsem si ho nestihl přečíst. Podstatné ale je, že město nyní nemůže ve stavbě pokračovat, a jsme za to rádi. Místo haly bychom v lokalitě uvítali park pro maminky s dětmi," uvedl Grulich.

Nad tím, jak se záměr postavit sportovní halu vyvíjí, nechápavě kroutila hlavou i důchodkyně Zdena, která včera procházela kolem staveniště. „Všichni známí nadávají, že to tam jen rozvrtali. Teď se město musí vážně zamyslet nad tím, co s tím. Slyšela jsem, že by tam šlo postavit tenisové kurty. Možná je to dobrý nápad. Měli by dávat pozor na to, aby se z vody na staveništi, která za chvíli roztaje, nepodmočila přilehlá základní škola," míní žena, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Odvolali se pozdě

Dalším lidem, které Blanenský deník Rovnost poblíž rozestavěné haly oslovil, vadí třeba to, že město kvůli stavbě vykácelo vzrostlé lípy a borovice. „Stavební povolení vůbec neměli získat. V lokalitě bych uvítal hřiště pro maminky s dětmi a plochu, kde by se děti mohly učit jezdit na kole. Tenisový kurt už tady byl a lidé jej moc nevyužívali," řekl další z místních.

Podle mluvčí Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové podali někteří účastníci řízení odvolání po zákonem stanovené lhůtě. „Proto jsme je zamítli. Odvolání jednoho z účastníků však bylo správné a na jeho základě jsme vydali stanovisko. Rozhodnutí stavebního úřadu v Boskovicích jsme zrušili a věc jsme mu vrátili k novému projednání," vysvětlila Kapitančiková.

Upřesnila, že kraj posuzoval zákonnost a věcnou správnost rozhodnutí stavebního úřadu. „Dospěli jsme k závěru, že dostatečně neprošetřil některé otázky," zdůvodnila mluvčí Jihomoravského kra­je.