Podle starosty Bedřichova Františka Všianského dělníci na třistašedesátimetrovém úseku dají nový kabát nejen povrchu vozovky, ale udělají i novou kanalizaci. Za tu Bedřichovští z obecní pokladny zaplatí čtyři a půl milionu korun. „Ta stávající ze šedesátých let už je zastaralá. Museli jsme si kvůli tomu vzít úvěr ve výši dvou a půl milionu korun, který budeme splácet šest let. Ale dá se to zvládnout a stojí nám to za to," řekl Všianský.

O dokončení průtahu obcí totiž Bedřichovští usilovali asi pět let. „Neustále jsme přesvědčovali kraj, který na opravu neměl dříve peníze. Nyní budeme mít konečně hotový poslední úsek průtahu. Ten první, o délce zhruba dvě stě metrů, dokončili asi před čtyřmi lety. A druhý, asi třistapadesátimetrový, zhruba před dvěma lety," přiblížil starosta Bedřichova.

Že je celková rekonstrukce silnice třetí třídy v Bedřichově už nevyhnutelná, si myslí například jedna z obyvatelek Pavla Hříbová. „Stav vozovky už byl neúnosný, často do ní kopali kvůli opravám plynu nebo vody. Byly v ní díry a auta tím trpěla. Je také dobře, že budeme mít novou kanalizaci. I když mně osobně se to netýká, protože bydlím na jiné straně vesnice," podělila se o svůj pohled Hříbová.

Bažant upřesnil, že kraj za dokončení průtahu v Bedřichově zaplatí více než šest milionů korun.

O zhruba milion korun méně bude stát oprava asi šestisetdvacetimetrového úseku v Borotíně, kterou také zaplatí Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. I v této obci musejí řidiči počítat s uzavírkou, která potrvá do konce listopadu. „Objízdná trasa pro veškerou dopravu kromě autobusů vede přes Cetkovice, Šebetov a Vanovice," sdělil Bažant.

Starosta Borotína Zdeněk Toul upřesnil, že opravovaná část silnice se nachází v centru obce. Na jedné straně končí u odbočky na Vanovice a na druhé ve směru na Velké Opatovice. „Před pár lety už dvě etapy průtahu silničáři udělali. Ale pak kraji chyběly peníze, smlouva a projekt už přitom byly hotové dříve," uvedl Toul.

Novou kanalizaci Borotínští nepotřebují, protože vede vedle silnice. „Asi u pěti rodinných domů budeme však muset opravit vjezdy," upřesnil Toul. Provozovatel borotínského arboreta František Chlup má obavy, že uzavírka ohrozí jeho výstavu, kterou bude pořádat od dvanáctého do čtrnáctého září. „Vedení obce nám slíbilo, že osobní auta se do arboreta dostanou. Ještě budeme muset vymyslet, jak řidiče navedeme. Aby je neodradilo, když uvidí zákaz vjezdu," uvedl Chlup.

Konce dlouhé objížďky se od dvacátého září dočkají řidiči, kteří pojedou směrem na Holštejn. „Uzavírka v úseku od křižovatky se silnicí II/373 u Kaštanu po křižovatku s místní silnicí do Holštejna bude zrušená. Od dvacátého do jednadvacátého září a od sedmadvacátého do osmadvacátého září však bude úsek od křižovatky do Holštejna až po Lipovec uzavřený z důvodu pokládky vrstvy vozovky," vysvětlil Bažant.