Bořitovští jsou v soutěži nováčky, přesto zaujali v konkurenci téměř dvou stovek přihlášených. „Do ankety jsme se přihlásili letos poprvé," sdělil starosta sboru Jiří Kolínek, který úspěch přičítá výsledkům sboru v různých soutěžích. „Mladší žáci letos zvítězili v okresním kole hry Plamen a družstvo dorostenců nás reprezentovalo i na Mistrovství České republiky," vyjmenoval Kolínek.

Důvodem pro postup do finále ankety mohla být podle něj i historická technika, kterou bořitovští hasiči vlastní a pravidelně ji předvádějí publiku. Loni například dokončili pětiletou opravu parní stříkačky.

Kromě starých zařízení mají také moderní techniku pro zásahy u požárů či povodní. „V budoucnu chceme vybudovat novou dráhu pro tréninky a soutěže," uvedl Jan Fojt, který v bořitovském sboru trénuje mládež.

Do čtvrtého ročníku ankety se letos přihlásilo téměř dvě stě sborů a jednotek z celé České republiky. V prvním kole vybrala odborná komise vždy pět finalistů v každé z pěti oblastí republiky. Druhé kolo, které určí vítěze, má podobu veřejného hlasování.

Odměnou pro výherce bude finanční podpora aktivit požární ochrany, radiostanice a zásahové tablety pro výjezdová vozidla. „V případě vítězství v anketě bychom získané peníze využili pro další opravy strojů, jelikož to je velmi nákladné. Poslední oprava stála sto třicet tisíc korun," nastínil plány Kolínek.

Sbor dobrovolných hasičů v Bořitově byl založen roku 1884. Nyní má sto třináct členů, z toho třiatřicet dětí a mládeže do osmnácti let. Kromě soutěží pořádá každoročně ples, pálení čarodějnic a silvestrovský pochod.

Veřejné hlasování o vítěze ankety potrvá do třicátého října. Lidé mohou hlasovat na webových stránkách www.adhr.cz nebo zasláním SMS.

MARIE TOMISOVÁ