Dělníci nyní opravují střešní krytinu, staré trámy i bednění věže. „Na střeše už se odchlipovaly kusy plechu a stará krytina upadávala. Ve špatném stavu jsou také trámy, které jsou nahnilé a prožrané od brouků. To vše je proto potřeba opravit," popsal bořitovský farář Bohumil Němeček.

Stavební práce podle něj nemají kostel pouze zvelebit, ale zaručí také bezpečnost kolemjdoucích. „Upadená krytina totiž sjížděla po střeše často dolů a mohla tak někoho zranit," vysvětlil.

Na stav krovů a střechy bylo nejprve nutné udělat znalecký posudek. Poté žádala farnost o dotaci. „Tu jsme nakonec získali z rozpočtu Jihomoravského kraje, který na opravy přispěl částkou přibližně sto tisíc korun. Stejný příspěvek nám dalo také vedení obce. Zbytek uhradí farnost," sdělil Němeček. Celkové náklady se vyšplhají zhruba na sedm set tisíc korun.

Oprava střechy kostela má být hotová do půlky prosince, po ní chce farnost v rekonstrukci pokračovat. Do budoucna plánuje spravit fasádu nebo vzácné malby. „Rádi bychom zkrášlili budovu také zvenku. Nový nátěr potřebuje například omítka. Uvnitř se chceme zaměřit na malby. Odborníků je ale málo a renovace jsou velmi drahé," upřesnil farář.

Tyto úpravy se na kostele budou dělat postupně, po etapách. „Uvidíme, zda se nám na ně podaří získat peníze," podotkl Němeček.

Poslední větší opravy kostela jsou datovány do doby přibližně před padesáti lety. Tehdy Bořitovští díky peněžní sbírce postavili schody ke vchodu a upravili okolí.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ