Největší místo s odloženým odpadem leží blízko ulice K Vodárně. „Obec tam vyváží stavební suť a staré dlaždice. Končí tu ale také pneumatiky nebo lepenka. V tomto místě navíc pramení potok a ten pak teče do ještě většího potoka zvaného Býkovka. To není v pořádku,“ nelíbí se jednomu z obyvatel Bořitova, který ale nechtěl zveřejnit své jméno. Vedení obce podle něj v blízkosti ulice ještě opakovaně rozhrabuje cestu, která nyní zasahuje až do sadu stromů. „Na místo přitom umístili ceduli se zákazem skládky,“ podotkl muž. Ten zmínil další znečištěná místa. Nepořádek je podle něj i v části zvané Masarka, na dalším místě na břehu potoka a pak i za zemědělským družstvem. „Tam lidé zavozili dvě rokličky odpadem už před několika lety. Nikdo to neuklidil,“ míní s tím, že na všechna tato místa přihazují věci další lidé.

Stížnost na nepořádek blízko ulice K Vodárně skončila na stole pracovníků životního prostředí v Blansku. „Ano, šetřili jsme to. Nařídili jsme nápravu a vedení Bořitova na naši výzvu reagovalo kladně. Místo ležící asi pět set metrů za ulicí K Vodárně je vyhrazeným prostorem na pozemcích obce, kde je dočasně uložena stavební suť, písek, štěrky či zlomky dlažek a obrubníků. Tento materiál je v případě potřeby nadále použit třeba na opravy cest. Nejedná se tedy o skládku, jak si mnozí lidé myslí,“ sdělil Břetislav Tříska, který prostor s odloženým odpadem zkontroloval i nafotil.

Podle něj tyto materiály neohrozí vody potoka ani půdu. Přírodě neuškodí ani pneumatika, horší je to s lepenkou. „Ta tam skončit může. Lidé jsou neukáznění. Přestože na místě je závora, objedou ji. Problémy s odpadem byly v Bořitově na více místech, přesto šetření prokázalo, že vedení obce se snaží černým skládkám zabránit,“ dodal Tříska s tím, že dvakrát do roka nechá starosta nelegálně uložený odpad uklidit a vytřídit.

To samé tvrdí bořitovský starosta Břetislav Tesař. „Odpad uklidíme na jaře a na podzim do kontejneru a ten pak dvakrát do roka vyvážíme. Máme na to placené lidi,“ zopakoval. Zbytky z různých staveb pracovníci obce opravdu ukládají na již zmíněné vyhrazené místo. Odpad pak nechá starosta rozprodat nebo rozdá místním na stavby. „Něčím ještě vyspravíme polní nebo lesní cesty,“ dodal Tesař a upozornil, že na toto obecní místo lidé občas něco nelegálně přihodí. Najít viníka se přitom podle něj i pracovníků odboru životního prostředí ve většině případů nepodaří.

Výjimkou je však případ z patnáctého října roku 2008. Tehdy policisté řešili stížnosti Bořitovských na černou skládku v části zvané Ve Zlámanině. „Při vyšetřování policisté podezřívali dvě ženy, ročníky 64 a 42. Ty se měly zbavovat větví ze stromů a trávy. Skončily u přestupkové komise na úřadě v Černé hoře,“ přiblížila policejní mluvčí Iva Šebková.