Uzavírka silnice až do října. Ta utne cestu řidičům projíždějícím v úseku od kruhového objezdu v Bořitově do Rájce – Jestřebí. Stavaři tam mají v plánu rozšířit silnici a opravit silniční mosty.

Objížďkou přes Bořitov projedou od soboty pouze osobní auta či linkové autobusy. „Autobusy, které míří od Lomnice na Rájec a zpět, se zpozdí asi o pět, v některých případech o deset minut. Budou sice projíždět Bořitovem, ale pasažéry naberou na zastávce u obecního úřadu. Zastávka u sokolovny bude dočasně zrušená,“ sdělil za Českou autobusovou dopravu Richard Maňoušek.

Podle Miloše Bažanta ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje auta projedou směrem od Černé Hory jedinou cestou, a to po silnici I/43 na křižovatku u zemědělského družstva a potom přes Bořitov do Rájce – Jestřebí. Tu samou cestu urazí vozy mířící opačným směrem.

„Nákladní automobily nasměrujeme po objízdné trase přes Lipůvku, pak na Blansko a dál na Boskovice a Sebranice. V opačném směru ze Sebranic na Mladkov, Lhotu Rapotinu a na Lipůvku,“ upozornil Bažant s tím, že uzavírka silnice potrvá do konce října tohoto roku.

Silničáři v úseku mezi kruhovým objezdem u Černé Hory a Rájcem – Jestřebí plánují pět úprav. „V Bořitově rozšíříme silnici a oddálíme ji od obytných domů. Dále tam upravíme osvětlení a silniční kanalizaci,“ nastínil Bažant. Stavaři se vrhnou i na most u Bořitova. Přestaví jej, aby v tomto místě mohli narovnat silnici. Další úpravy zasáhnou rovinu mezi Bořitovem a Jestřebím, kde dojde také k rozšíření vozovky. Dopravu tam už v těchto dnech řídí semafory.

„Čtvrtou stavbou bude rekonstrukce mostu v Jestřebí. Auta tudy projedou po provizorním přemostění. Dále se v Jestřebí chystáme opravit povrch vozovky kolem gymnázia až po nadjezd Českých drah,“ pokračoval Bažant. Všech pět úprav si podle něj vyžádá sto čtyřicet milionů korun. „Využijeme dotace z evropských fondů,“ podotkl Bažant.

Bořitovští si přáli, aby rušná silnice vedla dále od jejich domů. „Navrhli jsme více změn, bohužel není možné je provést. Jde o silnici na okraji Bořitova, tu vlastní Jihomoravský kraj,“ sdělil starosta Bořitova Břetislav Tesař, který si od oprav slibuje kvalitnější povrch vozovky.

Práce na silnici se dotkne i Rájeckých. Potvrdil to tamní starosta Pavel Perout, který si chválí stavbu mostů na okraji města. „Na mostech jsou prudké zatáčky. Když namrzla silnice, docházelo tam k drobným haváriím. Konstrukce mostů byly navíc narušené,“ sdělil Perout a zmínil také dosud chybějící chodník.

Nová cesta pro chodce povede od gymnázia směrem ven z Jestřebí. Také autobusy už nebudou blízko gymnázia parkovat v jízdním pruhu a zavazet ostatním vozům. „Velkým přínosem je rozšíření silnice a stavba ostrůvku při vjezdu do města. To donutí řidiče zpomalit,“ míní Perout. Podle něj by měly být úpravy hotové v polovině příštího roku.