V pískovišti, v parku, na cestě. Tam všude se skoro denně setkáváme s hromádkami po čtyřnohých mazlíčcích. S problémem psích exkrementů na cestách a v parcích bojují některá města a obce na Blanensku už několik let.


V Blansku je na sídlištích Písečná a Sever umístěno asi patnáct košů. „Původně jsme jich tam dali dvacet, některé ale zničili vandalové,“ uvedl ředitel Služeb Blansko Radek Snopek. Pořizovací cena jednoho koše je asi tisíc korun a roční provoz, tedy vývoz a likvidace psích exkrementů, stojí Blansko čtyřicet tisíc korun. Koše jsou umístěny vedle běžných odpadkových košů. „Snažili jsme se tím předejít tomu, aby lidé do těchto košů na psí výkaly odhazovali běžný odpad. Přesto se to ale někdy stává,“ doplnil Snopek.

Na úklid po psech ve městě mají i motorový vysavač. „Jezdí se od konce března do asi poloviny října. První dva měsíce jezdí pracovník s vysavačem každý den osm hodin. Po zimě je totiž psích exkrementů velmi mnoho,“ řekl Erik Vyhlídal z firmy Larix, která pro Blansko úklid psích výkalů zajišťuje.