Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Podle statistik ministerstva životního prostředí byl například loni v polovině dubna průtok řeky Dyje v Ladné na Břeclavsku 19,6 kubíku za sekundu. „Letos ve stejném období jen 11,8, což je zhruba osmnáct procent měsíčního průměru,“ sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Vybrané projekty
- Býkovice (Blanensko): napojení nového zdroje pitné vody na vodovodní síť
- Kojátky (Vyškovsko): nový vodovod, dosud v obci zcela chyběl
- Podivín (Břeclavsko): nový mokřad Bažina

Právě otázka vody a sucha je v současné době podle senátora Ivo Bárka velmi aktuální. "Zajištění dostatku kvalitní pitné vody pro obyvatelstvo je zásadní," míní senátor

V boji se suchem se snaží pomáhat i stát. Podporuje třeba obnovu vodních prvků v krajině. „Město Podivín na Břeclavsku získalo necelé čtyři miliony na mokřad Bažina,“ zmínila mluvčí Roubíčková.

Šestnáctimilionová dotace od ministerstva pokryje také většinu z nákladů na stavbu vodovodu v Kojátkách. „Hotovo musíme mít do konce roku 2024,“ dodala Dolejší.

Chybějící vodovod trápí i tamního obyvatele Pavla Šafránka. „Musíme vrtat studny. Kojátky patří k posledním obcím na Vyškovsku, kde vodovod chybí. Vesnici to tedy velmi pomůže,“ komentoval.

Býkovice na Blanensku získaly zase téměř dva miliony na napojení nového zdroje pitné vody na vodovodní síť.