Dlouhodobě to kritizuje Jiří Fusek, donedávna šéf Pivovaru Černá Hora, a v poslední době i někteří zastupitelé v Boskovicích. „Pokud by Boskovice nebyly členem Svazku, tak při zachování stejné ceny vodného a stočného a za provozování Vodárenskou akciovou společností by byl zisk města – nájemné dle odborného odhadu minimálně dvacet milionů korun. Toto by město mohlo investovat do vodohospodářské infrastruktury,“ tvrdí zastupitel Vladimír Jakubec (Sdružení nestraníků).

Podle Jakubce je hospodaření svazku obestřeno příliš mnoha neznámými. „Usiluji hlavně o to, aby bylo zprůhledněno složité financování svazku. Dalším palčivým problémem je předražené vodné i stočné. A zaplatit to musí lidé,“ přiblížil Jakubec.

Od začátku letošního roku cena vody opět o něco vzrostla. Na popud Vladimíra Jakubce nyní svolalo vedení Boskovic seminář na téma problematiky vodního hospodářství. Na něm měli zástupci Svazku vodovodů a kanalizací vysvětlit, proč stále roste cena vody a jak s vybranými penězi hospodaří. Podle Jakubce však schůzka nesplnila svůj účel. Vedení Boskovic prý na ni pozvalo jen ty, kteří hospodaření svazku hájí. „Město sice pozvalo zástupce svazku, ale ne už nikoho, kdy by podal i dostatečné protiargumenty,“ zdůraznil Jakubec.

Proti chování svazku bojuje také bývalý šéf pivovaru Černá Hora Jiří Fusek. Svoje stanoviska však na semináři projevit nemohl. Nebyl pozván. „I když už nejsem ve vedení pivovaru, boj se svazkem pro mě rozhodně nekončí. Lidem přece nemůže být lhostejné, že platí zbytečně moc za předraženou vodu a vlastně neví, kam jejich peníze jdou, “ zlobí se Fusek.

Předseda svazku Jindřich Král nic konkrétního k semináři neřekl. „Pro mě jakýkoliv kontakt se zastupiteli obcí, kteří jsou naši členové, má vždycky smysl. A s vedením města Boskovic se nám spolupracuje dobře. Setkání proto určitě nebylo zbytečné,“ míní Král.

S tím, že setkání se zástupci svazku pomohlo objasnit mnohé nejasnosti, souhlasí i místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. „Schůzka byla reakcí na požadavky některých zastupitelů, kteří chtěli vysvětlit, jak se tvoří cena vodného a stočného i jak vlastně funguje svazek. Myslím, že otázky zastupitelů byly na ní náležitě zodpovězeny,“ řekla Vítková.

S tím opoziční zastupitel Jakubec nesouhlasí. Hodlá bojovat dál. Nyní už spřádá plány na nové setkání. „V blízké době bych chtěl uspořádat další schůzku se zastupiteli svazku. Tentokrát to ale nenechám na vedení Boskovic, které si pozve jen toho, kdo s ním souhlasí. Hodlám si ale nejdřív doplnit informace a oslovit i organizace třeba na Prostějovsku nebo Olomoucku, které dodávku vody do obcí zajišťují,“ plánuje.