Už přes deset let je totiž královská hra, jak se šachu říká, jeho velkým koníčkem. Mladík přiznává, že ke hře ho přivedla zvědavost. „Jako malé dítě mě šachové kameny hodně zajímaly a hrál jsem si s nimi. Líbil se mi jejich tvar,“ říká šachista. Samotnou hru představil zvídavému chlapci dědeček. „Nejdřív mě od toho zrazoval, prý je to pro mě moc těžké. Ale druhý den si se mnou zahrál moji první partii,“ vzpomíná Boháček.

Přiznává, že prvních šest let moc netrénoval, hrál s dědečkem asi šest partií týdně. První úspěch se dostavil na okresní olympiádě dětí a mládeže, kde získal třetí místo ve své kategorii. Poté ho šachy zaujaly víc a koupil si knížky, kde vyčetl různé herní taktiky.

Před třemi roky se přihlásil do šachového klubu Makkabi Boskovice a začal hrát závodně. „Ze začátku jsem hrál jako náhradník, ale postupně jsem se vypracoval,“ popisuje mladík. Jeho nejčerstvější úspěch je první místo mezi českými amatéry na mezinárodním festivalu šachu a her Czech Open.

Milan Boháček je přesvědčen, že si díky šachu posiluje paměť. To se mu hodí při studiu. V září totiž nastoupí do třetího semestru studia astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. „Tento obor mě hodně zajímá. Kvůli škole se ale šachu nemůžu věnovat naplno. Když je zkouškové období, netrénuji třeba celý měsíc. Běžně se ale snažím zahrát si alespoň jednu partii denně,“ popisuje mladík. Boháček jen tak mezi řečí dodává, že je přes rok členem Mensy. „Když jsem se hlásil na vysokou, ze zvědavosti jsem se přihlásil na testování Mensy. Tam mi vyšlo, že mám IQ 140,“ vysvětlil.

V budoucnosti by se chtěl věnovat právě astrofyzice. Ani šachy ale nechce opustit. „Mým snem je přiblížit se úrovni kandidáta na mistra. Někteří říkají, že to zvládne i člověk bez talentu k šachu. Tak snad to zvládnu i já,“ uzavírá mladík.

PETRA KOUTNÁ