Blanenské ženy nemusí za stresujícím vyšetřením prsu dojíždět až do Brna. Už v těchto dnech se totiž mohou nechat vyšetřit přímo v Nemocnici Blansko. Odborní lékaři tam znovu pracují s mamografem.

„Je to skvělé, že se ženy nemusí jezdit nechat vyšetřit daleko. Kolikrát některé ani nemají auto a dostat se do Brna je pro ně obtížné,“ míní jedna z pacientek Helena Hynková z Blanska. I Eva Jančálková si opětovnou přítomnost mamografu v Blansku pochvaluje. „Některým ženám se určitě na vyšetření až do Brna jezdit nechtělo. V Blansku je to dostupnější,“ uvedla.

Jen za minulou středu se podle ředitele blanenské nemocnice Milana Klusáka nechalo vyšetřit pět žen a dalších čtyřicet je objednaných. „Počítáme s tím, že mamograf kromě Blanenských využijí i ženy z okolních vesniček,“ dodal Klusák. O mamograf usilovala i dřívější ředitelka nemocnice Ilona Rybářová, svou snahou přispěla i Dana Dofková, která získala pro petici podporující mamograf v Blansku až šest tisíc podpisů.

Záleží na množství vyšetření

Pět tisíc vyšetření ročně by mělo zaručit, že mamograf v Blansku zůstane. „Teď je tu na rok na zkoušku,“ sdělil ředitel nemocnice, která o mamografický screening už jednou v minulosti přišla, právě kvůli nedostatku vyšetření. Přitom skutečnost je alarmující. Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen a druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi dvacátým a čtyřiapadesátým rokem.

Na to upozornila i starostka Blanska Jaroslava Králová. „Preventivní opatření je důležité. Navíc každá žena ve věku od čtyřiceti do čtyřiasedmdesáti let má právo na bezplatné vyšetření prsu,“ řekla Králová. Starostka zároveň pochválila vedení Nemocnice Blansko, které by rádo oslovilo ženy také prostřednictvím médií.

„Zřídili jsme bezplatnou linku 800 149 485, na které se ženy z blanenského okresu dozví podrobnější informace, a mohou se dohodnout na termínu provedení vyšetření,“ uzavřel ředitel nemocnice Klusák.