„Šikana je hnusná. Osobně jsem ji zažil na základní škole i potom na střední. Už bych něco takového nechtěl zažít,“ uvedl mladý muž.
Policejní komisařku Martinu Bočkovou překvapuje, jak u dětí narůstá agresivita. „Řešili jsme případ, kdy se poprali dva žáci osmé třídy na zastávce. Jeden druhému klekl na krk a tloukl mu hlavou o asfalt. Kolem stálo asi deset lidí, kteří volali, ať ho pustí, že už modrá,“ zmínila jeden z případů Bočková. Zraněnému chlapci dokonce hrozilo krvácení do mozku.


Výjimkou nejsou v současnosti i případy, kdy ublíží chlapec z páté třídy stejně staré dívence. „Také často zaznamenáváme takzvaný něžný teror. To si děti mezi sebou vyberou obětního beránka, shazují mu věci, nadávají mu,“ pokračovala komisařka. I oběť tohoto druhu šikany může mít trvalé následky. „Následují deprese, někteří se pomočují, setkali jsme se i se sebevražedným pokusem,“ popsala Bočková.


V Blansku spojili své síly místostarosta Jindřich Král, sociální pracovníci i policisté, a chtějí proti šikaně bojovat. „Diskutovali jsme, jak tomuto problému předcházet,“ sdělil Král. V prevenci se rozhodli zaměřit na děti šestých, sedmých a osmých tříd.


Na Gymnáziu a Střední odborné škole v Rájci-Jestřebí si už studenti vyslechli policistu. „Byl tu nedávno a dělal s dětmi dotazník. Případ šikany jsem na naší škole nezaznamenal. Bylo by smutné, kdybych o tom nevěděl,“ vyjádřil se ředitel školy Stanislav Laštůvka a vzpomněl jen případ drobnějšího primána, kterého si vzali pod ochranná křídla o tři roky starší studenti. „Působil, že by se na něj někdo mohl zaměřit, proto jej starší kontrolovali,“ upřesnil Laštůvka.


Podle policejní komisařky Bočkové dochází k šikaně na každé škole. Přestupky by měli ohlídat učitelé a ředitelé škol. Pokud je však chování dětí závažnější, převezmou případ do rukou policisté. „Viníka čeká napomenutí u soudu, ale některé nemine ústavní výchova,“ varovala Bočková
Policejní komisařka žáky i studenty ve školách navštěvuje a seznamuje je s konkrétními případy, které se staly jejich vrstevníkům. „Kolikrát na nich vidím, jak si říkají: aha, to bych neměl,“ dodala.


Blanenský místostarosta Jindřich Král míní, že by pracovníci škol neměli mít obavy zveřejnit, že u nich došlo k šikaně. „Je důležité, aby se o tom mluvilo veřejně. Tak škola dokáže, že je schopná proti šikaně bojovat,“ zdůraznil Král.