Nové bydlení. Už o těchto Vánocích se tento sen splní řadě lidí v Blansku. Firmy totiž dokončují byty, například v sídlišti Zborovce nebo u pošty v ulici Hybešově.


Mezi lidi, kteří brzy překročí práh nového domova v bytovém domě v Blansku, bude patřit i Eva Stařecká z Rájce–Jestřebí. „Do Blanska se stěhuji proto, že tam pracuji. Takhle nebudu muset dojíždět. Na Zborovcích budu žít v pronájmu,“ svěřila se žena.


Na sídlišti Zborovce dnes člověk těžko najde volný prostor. Nový bytový dům postavený firmou Vašstatv tak stojí v dlouho nevyužité lokalitě blízko obchodu. Je v něm takřka devadesát bytů. Před týdnem prošly kolaudací. O bydlení v komplexu je podle Pavla Kouřila z firmy Vašstav velký zájem. „V září jsme už všechny byty prodali,“ upřesnil.

Bytový dům získal adresu Kamnářská. Noví majitelé v něm najdou byty jednopokojové s kuchyňským koutem, ale i větší, dvou či třípokojové. „Postavili jsme tu i dvacet garáží a pětasedmdesát parkovacích stání,“ dodal Kouřil.


Hned v novém roce se začnou další noví majitelé bytů stěhovat i do ulice Hybešovy. Bytový dům tam vznikl přestavbou bývalého podniku Metra. Bude tam pětačtyřicet bytů. „Polovina už je prodaná,“ sdělila Silvie Hynštová z realitní kanceláře, která zajišťuje odprodej bytů firmy Liška Group. Zájemci si ještě nyní mohou vybrat z nabídky těch nejmenších bytů až po třípokojové, vše s kuchyňským koutem. Auta lidé zaparkují v garážích nebo na pětačtyřiceti parkovacích stáních.


Podle Hynštové je o bydlení v Blansku velký zájem. „Teď bude díky výstavbě nových bytů trh chvilku přesycený, ale pak se to vyrovná,“ uvedla.
Stavět se bude dál. Do roku 2010 vyroste na sídlišti Písečná ještě devadesát bytů. Starostka Blanska Jaroslava Králová uvedla, že radní vybírali ze tří zájemců o stavbu. „Výstavby domu pod obchodní akademií se ujme firma Tenza. Nabídli nám totiž nejvyšší cenu a počítají i se startovacími byty pro mladé rodiny,“ řekla Králová.