Blanenští zastupitelé nedávno rozhodli, že staré lázně půjdou k zemi. Stavba nových by totiž byla podle analýzy, kterou si nechali vypracovat, stejně nákladná jako generální oprava. Budova navíc podle odborníku stojí na nestabilním podloží, postupně se propadá a je zchátralá.

Od nového areálu si jeho provozovatel, městská společnost Služby Blansko, slibuje také mnohem úspornější provoz. „Provoz lázní stál loni odhadem devět až deset milionů korun. Až o milion víc než předcházející rok. S novými technologiemi můžeme využít například odpadní teplo a přefiltrovanou vodu opět vrátit do bazénu. Dříve jsme ji na dopouštění brali z vodovodního řadu a velká část pak končila v kanalizaci,“ vysvětlil jednatel společnosti Služby Blansko Zdeněk Grünwald.

V případě demolice původních a stavbě nových lázních se mluví o částce kolem tří set milionů korun. Plavat by se v blanenském bazénu mělo ještě příští rok do podzimu. „Na stavbu nových lázní ještě nemáme vybraného projektanta. Předpokládáme, že se stavbou se začne nejdříve na podzim příštího roku nebo spíš až na jaře následujícího roku,“ informoval blanenský starosta Jiří Crha.

Ročně blanské lázně navštíví asi pětasedmdesát tisíc plavců. Bazén je klíčový pro plavecký výcvik dětí z celého regionu. „Nové lázně chceme koncipovat jako plavecký bazén, bazén pro veřejnost a také wellnes. Jestli tam bude i tobogán, v tuto chvíli nevím. Jsme limitováni penězi. Uvidíme, co se do projektu a našich finančních možností vleze. Náklady pokryjeme z úvěru a chceme získat také dotace,“ upřesnil Crha.

Blanenští jsou ve spojení i s vedením Znojma, kde se také chystají na stavbu nového krytého bazénu. Řešili spolu mimo jiné možnost podpory obou projektů ze strany kraje. Jinak je podle Crhy znojemský projekt pro Blansko nepřenositelný.

Ve Znojmě stojí Městské lázně v centru města na náměstí Svobody. Nahradit je má nový bazén v areálu Městské plovárny Louka. Vedení města mluví o částce dvě stě padesát milionů korun. „Výstavbu bazénu chce město pokrýt z více zdrojů. Konkrétní strategii zvolí, až bude upřesněná cena. Zatím je ve hře několik variant, včetně kombinace veřejného a soukromého sektoru,“ uvedla znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Co bude s budovou starých lázní, se v tuto chvíli ještě neví. „Samotná výstavba nového krytého bazénu má dle projektové dokumentace trvat dva roky. Za předpokladu, že stavbu zahájíme letos na podzim, tak uzavřít staré lázně by připadalo v úvahu nejdříve koncem roku 2022, či začátkem roku 2023,“ dodala mluvčí.