Stejně jako jsou veřejně přístupné zápisy ze zastupitelstev, video a audiozáznamy. V Blansku chybí. Má se to změnit.

„Rada města doporučila zastupitelstvu ke schválení nový jednací řád. Podklady pro zastupitelstvo najdou lidé na webu města několik dní před veřejným jednáním. Radnice bude nově zveřejňovat ze zastupitelstva zápisy a audiozáznam. Ze samotného jednání pak na internetu poběží zvukový on-line přenos,“ řekl blanenský místostarosta František Hasoň.

NOVÝ WEB

Novinky souvisejí s přípravou nového webu města, který má radnice zanedlouho spustit. „Podklady dostane veřejnost na webu totožné s těmi, jaké mají zastupitelé. V přílohách budou i smlouvy. Jen vše upravené v souladu s ochranou osobních údajů. Nový jednací řád se na zastupitelstvu schvaluje příští týden. Vše má fungovat od následujícího zastupitelstva,“ upřesnil Hasoň.

Blanenští nedávno podepisovali výzvu tamním zastupitelům, kde v jednom z bodů žádali právě zveřejňování materiálů i zápisů. Podepsalo ji několik stovek lidí. „Jestli budou novinky fungovat i v praxi, člověk se k zápisům a podkladům na webu města opravdu nějak rozumně prokliká, tak je to ok. Za mě slušný pokrok v transparentnosti radnice,“ řekl iniciátor výzvy Marek Svoboda z Blanska.

Dosavadní stav dlouhodobě kritizovala blanenská opozice. Piráti úpravy jednacího řádu opakovaně navrhovali zařadit do bodů na jednání zastupitelstva. Opozice je vždy smetla. „Nový jednací řád je určitě pokrok. Ale nechápu, proč se o něm nejednalo už dávno. Navrhovali jsme to opakovaně. Z mého pohledu k tomu současné vedení města přistoupilo až na nátlak veřejnosti a petice,“ uvedl blanenský opoziční zastupitel za Piráty Zbyněk Pokorný.