V první polovině roku podle něj lidé dostanou do schránek složenky s předpisem výše poplatku. Pokud nezaplatí, tak jim přijde v první polovině října do schránky upomínka. „Když ani tentokrát nezaplatí, tak jim dojde ještě těsně před Vánocemi další, a to už poslední upomínka. Až potom k třicátému prvnímu prosinci se celá částka navyšuje, a to o třicet procent. I když by mohlo město dát navýšení až trojnásobné," dodal blanenský úředník.

Až poté přistoupí město k vymáhání dluhů, které může skončit exekucí. Ale ani ta nezaručí, že město získá dlužnou částku zpět. „Zjišťuje se, jaké má dlužník zaměstnání a příjem. Jestli nepobírá důchod, nebo pronajímá nějaký objekt. Kromě sociálních dávek, na které nemůže město sahat. A pokud tedy člověk nezaplatí do posledního dne v prosinci, následuje exekuce," upřesnil Šustáček. Dodal, že řada neplatičů má však na krku exekucí více a dluh je těžko vymahatelný.

V Boskovicích se dluhy za odpad v minulosti pohybovaly kolem milionu čtyři sta tisíc korun. Stovky tisíc přitom dlužili lidé, kteří měli trvalý pobyt na radnici. „Hodně neplatičů má trvalý pobyt nahlášený na městském úřadě. Občas mohou zapomenout zaplatit i starší lidé," uvedla před časem místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Za svoz odpadu platí Boskovičtí pět set padesát korun na osobu.

S neplatiči se občas setkávají i v menších obcích. Jako například v Drnovicích. „S neplatiči za odpad velké problémy nemáme. Někteří lidé prostě na zaplacení zapomenou. Pošleme jim upomínku a dluh uhradí. Na někoho upomínky nezabírají a několik případů se u nás řeší exekucí," uvedl drnovický starosta Petr Ducháček.

SIMONA FEILHAUER