Autoři petice chtějí v této části města raději park, dětské hřiště nebo odpočinkovou zónu. Nelíbí se jim, že tam zřejmě bude stát další supermarket. Podobné nákupní zóny na okrajích měst podle nich vylidňují centra a krachují kvůli nim místní podnikatelé. Poukazují také na úpravy koryta řeky a zvýšení provozu v lokalitě.

Vedení Blanska tvrdí, že pokud by k referendu došlo a stavbu za dvě stě milionů nakonec stoplo, přijde město o obrovské peníze. A také o nabídku stovky pracovních míst. Od právníků už si nechalo částku předběžně odhadnout. „S investorem jsme loni v květnu podepsali smlouvu o smlouvách budoucích. Za prodej městských pozemků dostaneme necelých třicet milionů korun. Za pronájem další čtyři. O ty bychom přišli. Pokud by se v budoucnu smlouvy nepodepsaly, je tam pokuta pět milionů. Dalších pět za ušlé zisky za nájemné pro investora od obchodníků," vypočítal ztráty blanenský starosta Ivo Polák.

Také obchodníci, kteří chtějí v nové nákupní zóně podnikat, by podle něj město pravděpodobně zažalovali o ušlé zisky. V součtu se může jednat o částky v řádech desítek milionů. „Ze strany investora, společnosti M. S. Blanenská, je to asi osmnáct milionů jenom za přípravu projektu. Celkově bychom mu museli zaplatit za zmařenou investici asi třicet milionů. To je hrubý odhad," dodal Polák s tím, že komerční zástavba je v Poříčí v souladu s územním plánem.

Starosta upozornil, že další nemalé peníze by město stály případné soudní spory. „Ve hře je také dobrá pověst Blanska v očích investorů. Mohlo by to mít dopad na další projekty. Nehledě na to, že kdyby město platilo všechny pokuty, byla by to pro rozpočet velká rána na dlouhá léta. Pevně věřím, že organizátoři petice zvážili všechny dopady," poznamenal.

Druhá petice

Zmíněná petice je v těchto dnech v Blansku velmi diskutované téma. V pořadí je už druhá. První bojovala o zachování skleníků a otevření vývařovny. Měla však minimální odezvu.

„Park by se na místě jistě hodil. Ideální je kompromis, protože jak sami autoři petice připouštějí, nějaké obchody, mimo potraviny, s celodenní otevírací dobou by město, jako je Blansko, potřebovalo," uvedla na facebookovém profilu Blanenského deníku Rovnost Jana Havlíčková.

Pozemky jsou zatím města, které je pronajímá a později prodá společnosti M. S. Blanenská, jež bude na Poříčí obchody stavět. Projekt je rozdělený na dvě etapy. První obchody mají na Poříčí stát do konce roku 2018. „I kdybychom nesehnali dost podpisů pro vyvolání referenda, tak petici na radnici pošleme. Bude to pro zástupce města signál, že se lidem něco nelíbí. Ale dokud jsou pozemky města, dá se s tím podle nás něco dělat. Firma ještě stavební povolení nemá," řekla za organizátory petice Zuzana Střítecká.

Referendum chtějí spojit s podzimními krajskými volbami a potřebují necelých sedmnáct set platných podpisů od lidí z Blanska, kteří mohou jít k volbám. Podpisy budou sbírat do konce května. V samotném referendu by pak muselo hlasovat proti výstavbě nákupní zóny přes čtyři tisíce lidí. Nedávno podobně Blanenští rozhodovali o bourání hotelu Dukla v centru města.

M. S. Blanenská nyní s Povodím Moravy řeší úpravy břehů a koryta řeky Svitavy, které má v Poříčí odolat náporu stoleté povodně. Leží totiž v záplavové oblasti. Projekt ještě neprošel územním řízením a nemá stavební povolení. To očekával investor na podzim letošního roku. Klíčovou podmínkou nákupní zóny bylo vypořádání investora se zemědělci. Na pozemcích totiž hospodaří zemědělský podnik Zera Rájec, který tam vlastní skleníky a budovy. „Se společností Zera jsme se domluvili na majetkovém vypořádání," řekl před časem Blanenskému deníku Rovnost jednatel společnosti M. S. Blanenská Zdeněk Přichystal.