Dlouholetý spor pokračuje. O tom, že by mělo Blansko zaplatit Spešovu osm set tisíc korun, o které obec přišla při odtrhnutí od města, rozhodl nyní znovu Okresní soud v Blansku. Blansko nic platit nechce a plánuje další odvolání.

„V květnu jsme vydali rozhodnutí, podle kterého má Blansko zaplatit Spešovu požadovanou částku. Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, od jeho doručení mají obě strany patnáct dní nárok na odvolání,“ informovala soudkyně blanenského okresního soudu Tereza Richterová.

Spešov požaduje po Blansku vrácení osmi set tisíc korun už bezmála deset let. Po té, co se obec osamostatnila, jí peníze město vzalo exekucí. Podle Spešovských neoprávněně, Blanenští však tvrdí, že Spešovu nic nedluží.

„Proti rozhodnutí okresního soudu, že jsme se neoprávněně obohatili na úkor Spešova, podáváme odvolání. To, že museli osm set tisíc zaplatit, vyplynulo z rozdělení obcí. Jednalo se o částku na investiční akce, na které se musel podílet i Spešov. Když si Blansko se Spešovem tehdy dělilo majetek, museli Spešovští počítat s tím, že se dělí všechny plusové i minusové částky,“ vysvětlil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Protože Spešovští odmítli částku zaplatit, strhli jim to v Blansku z účtu. Podle soudu na to ale neměli právo. Od okresního soudu se město odvolalo ke krajskému a po jeho verdiktu se obrátili s kasační stížností na Nejvyšší správní soud v Brně. Ten ji ale také zamítl. „Z Městského úřadu v Blansku podali kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu z roku 2008. Soud v něm určil, že Okresní úřad města Blanska sebral Spešovu peníze neoprávněně. Kasační stížnost Blanska jsme proto zamítli,“ uvedl po vydání rozsudku v roce 2009 tehdejší mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně František Emmert.

Vše znovu

Nyní celý soudní koloběh začíná nanovo. Podle vedení Blanska je totiž navzdory rozhodnutí soudců město v právu. Spor totiž prý prohrálo kvůli formálnímu pochybení. „Bohužel formální chyba ministerstva vnitra vedla k tomu, že bylo zpochybněno celé odečtení peněz. A Spešov teď na tuto formální chybu žehrá. Na to my ale nemůžeme doplácet. Na tuto částku máme nárok,“ míní Toufar.

S tím ale zástupci Spešova nesouhlasí. „Peníze nám tehdy odečetli z účtu s tím, že jde o exekuci za to, že dostaneme na své území majetek a že proto musíme nést i podíl na dluzích Blanska. Bylo to ale neoprávněné, v čemž nám dal několikrát za pravdu soud. Ten také vydal Blansku platební příkaz, aby nám peníze vrátilo. Nyní se případ znovu dostal před okresní soud, od kterého nám zrovna včera přišlo rozhodnutí, podle kterého je Blansko povinné nám požadovanou částku zaplatit. Tak uvidíme, jak se zachová,“ doplnila starostka Spešova Ivana Holomková.