Starostou Blanska je po úterním ustavujícím zastupitelstvu opět Ivo Polák (ČSSD). „Velmi si vážím toho, že pro mě hlasovalo všech třiadvacet přítomných zastupitelů. Snad je to i ocenění za mou práci na radnici. Myslím, že spolupráce předchozí koalice byla dobrá. Proto jsme se rozhodli pokračovat v rozjetých projektech. Mým cílem není rozhádaná radnice," řekl krátce po svém zvolení Polák.

Podle plánu

Před úterním zastupitelstvem v Blansku bylo prakticky všechno nalajnováno. Vítězná ČSSD se totiž stejně jako před čtyřmi lety dohodla s ODS, lidovci a Volbou pro město na koalici. Získala drtivých sedmnáct mandátů z pětadvaceti. A ustavující zastupitelstvo na tom nic nezměnilo. „Uvolněným místostarostou zůstal Jiří Crha (ODS) a neuvolněným pak Jaromír Roučka z Volby pro město," poznamenal tajemník blanenského městského úřadu Josef Kupčík.

Ten se podobně jako v minulých letech vzdal zastupitelského mandátu ve prospěch stranického kolegy Milana Stojanova. Kupčík tak dál bude pracovat jako tajemník úřadu. Předsedou Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí na Blanensku je nově Jiří Charvát z ČSSD. Střídá místostarostu Jiřího Crhu.

Žádné překvapení nepřineslo ani úterní ustavující zastupitelstvo v Adamově. Další čtyři roky povede město nezávislý kandidát Roman Pilát. ODS má opět křeslo místostarosty, které neopouští Jiří Němec.Starosta Adamova Roman Pilát.

Ve středu je ustavující zastupitelstvo ve Velkých Opatovicích. Tam zastupitelé vytvořili širokou koalici. Ve vedení města budou lidovci, sociální demokraté, komunisté a nově i členové sdružení Město lidem. Hnutí ANO 2011 zůstává v opozici.

Starostou na dva roky

Starosta Jiří Bělehrádek (KDU-ČSL), který stál v čele města dvacet let, se ještě do politického důchodu nechystá. I když před časem tento krok zvažoval. Nový lídr lidovců Petr Přichystal však ve volbách vyhořel a do zastupitelstva se vůbec nedostal. „S koaličními partnery jsme se dohodli na tom, že do roku 2016 budu starostou. Pak tento post přepustím Kateřině Gerbrichové z kandidátky Město lidem. Ta nyní bude neuvolněnou místostarostkou. Jestli pak zůstanu alespoň v radě ještě nevím. Původně jsem chtěl už starostování přenechat jiným, ale ve volbách mi voliči dali nejvíce hlasů," poznamenal Jiří Bělehrádek.

Kdo bude starostou Rájce-Jestřebí, není ještě vůbec jasné. Rozhodne se ve čtvrtek. „Některá jednání máme za sebou, další nás čekají. Víc to komentovat nebudu. Počkejte si na čtvrteční ustavující zastupitelstvo," řekla současná místostarostka Romana Synakiewiczová za SNK Za rozvoj města. Ve volbách získalo sdružení ze sedmnácti mandátů sedm křesel. Nejvíce ze všech.

Současný starosta Pavel Perout (KDU-ČSL) nepředpokládá, že svůj post obhájí. „Volby jsme nevyhráli. Nepředpokládám, že budu starostou. Ještě stále jednáme s ostatními stranami. V tuto chvíli nemůžu říct víc," dodal Perout.

Koalice v Kunštátě

V Kunštátě podepsala koaliční dohodu vítězná ČSSD a Sdružení nezávislých kandidátů. V zastupitelstvu tak získali těsnou většinu mandátů. Osm křesel z patnácti. Stejný model spolupráce přitom zvolili Kunštátští už v předchozích volbách. Další čtyři roky má město vést Zdeněk Wetter (ČSSD). „Oslovili jsme i některé jiné strany a sdružení, ale nakonec jsme se nedohodli. Smlouvu jsme podepsali se Sdružením nezávislých kandidátů. Na post neuvolněného místostarosty navrhujeme Libora Sedláka právě z toho sdružení," uvedl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter. Ustavující zastupitelstvo se v Kunštátě koná ve čtvrtek.

V Boskovicích bude pondělní ustavující zastupitelstvo v Zámeckém skleníku pravděpodobně jen formalitou s kosmetickými úpravami. Strany ČSSD, KDU-ČSL, hnutí ANO 2011 a Vladimír Farský jako nestraník za KSČM už totiž podepsali koaliční smlouvu. V čele Boskovic stane poprvé v historii žena. Bude jí jednička vítězné ČSSD Hana Nedomová, která vystřídá Jaroslava Dohnálka z ODS. Post místostarostky obhájila Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), druhého místostarostu Dominika Božka (TOP 09) nahradí Petr Malach (ČSSD).

Starostou Olešnice už v pátek zastupitelstvo zvolilo nezávislého kandidáta Zdeňka Pešu. V čele městečka už je dvacet let. Letovická radnice bude i nadále v režii starosty Vladimíra Stejskala (ODS) a místostarosty Jiřího Palbuchty (ĆSSD). Zda obhájí své posty, přitom nebylo do poslední chvíle jisté.