V dalších větrných dnech už lidé v okolí stromů pro jistotu neparkovali.

Moravský kras.
Pokuty v krasu? Za jízdu čtyřkolkou i vzlet balonu v rezervaci

Město na místo povolalo odborníka, který posoudil stav stromů. Někteří místní si myslí, že to bylo pozdě. „Je škoda, že se něco děje, až když se něco stane. Kdyby se kontroly stromů dělaly pravidelně, tak k těmto situacím nemusí vůbec docházet,“ okomentovala situaci na sociální síti jedna z místních Zdeňka Watzingerová.

Prosychání koruny

Podle dendrologa však nešel pád větve předvídat. Strom, stejně jako ostatní čtyři topoly v řadě, se jevil jako zdravý a bezproblémový. „Hniloby vysoko ve větvích jsou prakticky nezjistitelné. Situaci zhoršuje i období vegetačního klidu, kdy jsou stromy bez listí a případné suché a prosychající větve nejsou zřetelné. V době vegetace by bylo známkou zhoršeného zdravotního stavu prosychání koruny, což by byl signál k zajištění důkladné prohlídky arboristy,“ stojí v odborném posudku.

Městská Nemocnice Blansko má v současnosti třicet lůžek rehabilitační péče. Na nich se zotavují lidé po mozkové příhodě, operacích pohybového aparátu nebo pacienti s onemocněním páteře a kloubů. Do konce roku chce nemocnice nabídnout pro potřeby rehabilit
V blanenské nemocnici rozšíří rehabilitační péči. Až o dvacet lůžek

Odborník posoudil také stav zbývajících čtyř topolů na parkovišti. Podle něj padesát až šedesát let staré stromy působí jako zdravé. Nelze však vyloučit, že se u některých mohou vyskytnout stejně skryté a těžko odhalitelné lokální hniloby vysoko v korunách stromů. „Vzhledem k tomu, že nelze vyloučit, že se podobná událost nebude do budoucna opakovat, odborník doporučil radikální ořez korun stromů anebo jejich skácení z bezpečnostních důvodů. Sám se přiklonil spíše ke druhé variantě,“ uvedla mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Žádost o povolení kácení

Dodala, že s ohledem na závěr znaleckého posudku blanenský odbor komunální údržby nyní zasílá žádost o povolení kácení těchto pěti nejrizikovějších stromů. Zabývat se jí nyní bude odbor životního prostředí.

Desítky stromů pokáceli v uplynulých dnech pracovníci Povodí Moravy na březích Křtinského potoka nedaleko Adamova. Další kmeny pak v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras ošetřili. K zemi šly zejména staré prohnilé olše a také chřadnoucí jasany. Foto: C
Povodí Moravy pokácelo desítky stromů u Křtinského potoka. Kvůli bezpečnosti

Odborník udělal znalecký posudek také na dub červený, který roste v ulici Svitavská před domy číslo popisné 3a a 3b. Podle něj je strom zdravý a doporučil pouze částečný ořez některých větví. „Stav stromů kontroluje pověřený pracovník odboru komunální údržby v součinnosti s odborem životního prostředí průběžně. Vyhodnocují se i podněty občanů. Pokud je nějaký strom vyhodnocený jako rizikový, vše se samozřejmě řeší okamžitě,“ doplnila mluvčí radnice.

Náročná práce

Více než stovka rizikových stromů půjde začátkem března k zemi v okolí silnice mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou v blízkosti obloukového silničního mostu. V úseku, kde o vývraty stromů z prudkého srázu není nouze. Na pozemcích hospodaří Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně. „Kácení je naplánováno kvůli tomu, aby řidiči neměli obavu, že tam dojde k neštěstí. Práce na místě bude vzhledem k podmínkám náročná a část stromů se bude muset rozřezat arboristickými postupy formou ořezávání větví a krácení kmene po sekcích,“ uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána s tím, že zmíněná silnice bude po dobu kácení zavřená.

Boskovice a Benešov na Blanensku. Tam začátkem ledna našlo nový domov dvanáct postižených ze zařízení Paprsek z Velkých Opatovic. Kraj pro ně chtěl původně postavit dva domy ve Svitávce a mentálně postiženým lidem pomoci začlenit se do běžného života. Zám
Z nového domova jsou nadšení. Handicapovaní si sami vaří i uklízí