Na jednom ze stromů byly ve výšce zhruba dvaceti metrů dutiny, ve kterých mohly hnízdit veverky. To se nakonec nepotvrdilo. "Na místě vše prověřoval pracovník Agentury ochrany přírody. Topoly by měly být pokácené do soboty. Záleží ovšem na povětrnostních podmínkách,“ uvedla mluvčí města Pavla Komárková.

Parkoviště u vlakového nádraží má kapacitu přes dvě stě aut a Blanenští ho slavnostně otevírali před několika lety. Podle radnice tehdy město nechalo stav topolů prověřit a nebyl s nimi problém. Při jedné z nedávných vichřic však odlomená větev zdemolovala jedno ze zaparkovaných aut a další poškodila.

Úředníci na místo povolali odborníka, který posoudil aktuální stav stromů. Někteří místní se domnívali, že to bylo pozdě. „Je škoda, že se něco děje, až když se něco stane. Kdyby se kontroly stromů dělaly pravidelně, tak k těmto situacím nemusí vůbec docházet,“ okomentovala situaci po vichřici jedna z místních Zdeňka Watzingerová.

Podle dendrologa však nešel pád větve předvídat. Strom, stejně jako ostatní čtyři topoly v řadě, se jevil jako zdravý a bezproblémový. „Hniloby vysoko ve větvích jsou prakticky nezjistitelné. Situaci zhoršuje i období vegetačního klidu, kdy jsou stromy bez listí a případné suché a prosychající větve nejsou zřetelné. V době vegetace by bylo známkou zhoršeného zdravotního stavu prosychání koruny, což by byl signál k zajištění důkladné prohlídky arboristy,“ napsal v odborném posudku.

Posoudil také stav zbývajících čtyř topolů na parkovišti. Podle něj padesát až šedesát let staré stromy působily jako zdravé. Nešlo však vyloučit, že se u některých mohou vyskytnout stejně skryté a těžko odhalitelné lokální hniloby vysoko v korunách stromů. Navrhl proto radikální ořez korun, ale z bezpečnostních důvodů se spíše přiklonil k pokácení zmíněných stromů.

Kácení nakonec dalo město zelenou. „Při středečním ořezu větví se na nich objevily dutiny, které do budoucna představovaly riziko. Skryté vady u těchto stromů nelze do budoucna vyloučit, proto se kácejí,“ dodala Komárková s tím, že parkoviště bude zavřené v těchto dnech i přes noc.