Všichni postupně mizí ve farním dvoře, odkud do ulic města vyrazí slavnostní průvod v historických kostýmech. A odstartuje tak hlavní část oslav vítání svatého Martina, které se v Blansku pořádají již popáté.

Ke kostelu míří také Anna Pořízková z Blanska. V ruce nese tyč s praporem biskupa Zdíka. „Do svatomartinského průvodu jdu již po několikáté. Tentokrát v gotickém kostýmu nižší šlechty. Oslavy vítání svatého Martina se mi líbí. Jsou stylové a mají šmrnc. Pro děti z našeho skautského oddílu jsou slavnosti navíc velkým zážitkem,“ usmívá se Pořízková.

Pod kostelním schodištěm v mrazivém dopoledni podupávají davy diváků. Chvíli po jedenácté vyráží z fary průvod v čele s vlajkonoši. „Místo pro svatého Martina a jeho družinu,“ hřímá ze sedla hnědáka s modrým baretem na hlavě a pestrobarevné kamizole šéf kanceláře tajemníka blanenské radnice Jiří Kučera.

Starosta v kočáře

Z vrat vyjíždí na bělouši Feronovi konečně i svatý Martin. Jeho družina se dává do pohybu a míří z kopce k vlakové zastávce a dál do centra města. Za jezdci na koních drkotá kočár s blanenským starostou Lubomírem Toufarem. Jeho stylový kostým zdobí slušivý baret s pavím peřím.

Na chodnících sledují průvod družiny svatého Martina stovky lidí. Ty ho následují ulicemi Blanska. Někdo pěšky, na kole, kolečkových bruslích a někteří dokonce i na koloběžkách. V patách průvodu, jenž míří do zámeckého parku je také Petra Gottwaldová z Blanska se synem Tobiasem. „Já se nejvíc těším na Martina na koni a vojáky. Povídali jsme si o nich ve školce,“ hlásí klučík. „Vítání svatého Martina vidíme už poněkolikáté. Odpoledne určitě půjdeme do parku, kde je jarmark a pestrý program,“ říká Petra Gottwaldová.

Před dvanáctou vtrhne průvod konečně do zámeckého parku. „Nechť trubači a vlajkonoši zahájí uvítání!“ velí Jiří Kučera z koňského sedla.

A je to tu: „Lidé prostí. Ta zpráva co přináším, je pro potěchu všech, kteří dnes meškáte v blanenských zdech. Po roce opět zavítal k nám, ochránce města, svatý Martin sám. S přepestrou družinou na bílém koni, kterému stříbrně podkovy zvoní.“ Svatý Martin po roce nad městem vládu přebírá a jarmark otvírá. Uvítání se dostává i hostům z partnerského města - polské Legnice.

Jarmark v parku

Zámecký park je našlapaný k prasknutí. Mezi jarmarečními boudami s vínem, sýry, klobáskami, či perníky korzují davy lidí. Na pódiu a před ním se odpoledne postupně střídají hudebníci s gotickými písněmi, divadelníci, šermíři a folklórní soubory. Do varu příchozí dostává také rytířský turnaj. Porota vybírá nejlepší dobový kostým.

Kdo chce, může si prohlédnout i blanenský zámek. Živo je rovněž v zámeckém sklepení, kde teče víno proudem, jí se svatomartinské pečené husy se zelím a knedlíky. „Vítání svatého Martina je moc fajn. Vždy se na něj těším. Samozřejmě si dám i víno. Hraje tady cimbálka, harmonika, zpívá se a je mi dobře,“ říká Michal Král z Blanska s tím, že v šest večer je na programu ještě velký ohňostroj.

Svatý Martin jezdí na Feronovi

Blansko – Už pátým rokem je ústřední postavou oslav vítání svatého Martina v Blansku. Na bílém koni s blyštivou helmou, v bílo červeném hávu a s mečem. Ve slavnostním průvodu je nepřehlédnutelný. Každoročně od starosty města přebírá symbolickou vládu nad městem. Kdo se však vlastně skrývá v převleku svatého Martina? Žádný Martin, ale Tomáš Doležal. Člen divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci.

Svatého Martina hrajete v Blansku již pátý rok. Přivezl jste podle tradičního rčení na bílém koni někdy sníh?

Jen jednou. A bylo to hned při prvním ročníku oslav vítání svatého Martina. Vyšlo klasické svatomartinské počasí. Poprchávalo a když jsme přijížděli s průvodem do zámeckého parku, tak začalo sněžit. Od té doby jsem vždy přivezl slunečné počasí. (úsměv)

Jak se jmenuje váš kůň?
Feron. Je to Furioso, moravský teplokrevník. Na jaře mu bude čtrnáct let.

Průvod urazí od kostela do parku slušnou štreku. Cestu lemují davy lidí, kteří jsou často velmi blízko koňům. Několikrát se navíc zastavujete. Je to náročné udržet koně v klidu?

Pro tyto akce vybíráme speciálně cvičené koně, se kterými pravidelně trénujeme. Je to věc dlouhodobé přípravy. Každý kůň se na to nehodí.

Na blanenské akci jste zřejmě nejvíc v centru pozornosti…

Asi ano. Děti i dospělí se se mnou a koněm chtějí fotit nebo se přímo svést. Ale to platí i o ostatních členech naší skupiny. Publikum prostě lákají dobové kostýmy, meče, koně, šerm. Píšou nám na stránky i facebook.

Vzpomenete si na nějakou kuriozitu za těch pět let blanenských slavností?
Loni jsem při přebírání vlády nad městem dostal místo perníkové podkovy perníkovou kačenku.

Jste členem divadelní kaskadérské skupiny Štvanci…

Děláme historické akce od antiky až po 19. století. Já většinou hraji rytíře nebo gladiátory.

V Blansku vám několik let patří role svatého Martina. Máte podobnou postavu i jinde?
Na Slovensku jsem hrál svatého Václava.

Nepřišili vám kolegové už přezdívku Martin?
To ne. Různé historické postavy hrajeme často. Kolega například na jiných slavnostech dělá Jiřího z Poděbrad.