Startujete z Blanska do Moravského krasu. Krátkou zastávku můžete zvolit u rybníka před Skalním mlýnem. Naskytne se pěkný pohled na rodinku labutí, které vyvedly celkem tři mladé, a prohánějí se po hladině. Tento rybník má jednu zajímavost. Je jeden z mála, na kterém labutě přezimují, což bylo kdysi prezentováno i v televizi. Pětičlennou rodinku si zajisté vyfotíte, protože si pro pamlsek přijedou až přímo k vám.

Skalní mlýn už znáte a pokračujeme k Punkevním jeskyním do Pustého žlebu. Cesta je bez aut, ale pozor na vláček. U „Punkevek“ bude určitě živo, protože je čas dovolených. Češtinu budete slyšet zřídka, je to poklad Moravského krasu a zájem cizinců je opravdu veliký.

Pokud pojedete s dětmi, bude se hodit i zastávka pod lanovkou, kde je pěkný pohled na stoupající nebo klesající kabinu.

Nyní vás čeká několikakilometrové mírné stoupání plné skal, děr a krásné přírody. Po pravé straně uvidíte vstup do Amatérské jeskyně, která je nejdelší v České republice a měří 33 km.

Skály začnou řídnout a vyjedete z lesa u obce Sloup. Občerstvení můžete zvolit hned na několika místech, ale reklamu na hospody pro tentokrát ponecháme stranou.

Po pravé straně budete míjet Sloupsko-šošůvské jeskyně s dominantní skálou Hřebenáč, kde se ztrácí voda do podzemí. Navštívit můžete nepřehlédnutelný kostel Panny Marie Bolestné, známé to poutní místo.

Ze Sloupu začíná úsek, kde bude najednou příroda vypadat úplně jinak. Je to čtyři kilometry dlouhé údolí říčky Punkvy. Projedete kolem několika stanových táborů, v těchto dnech prázdninovým rájem pro děti. Na konci otevřeného údolí je rozcestí Pod Vlčí skálou. V těchto místech se kdysi nacházela zaniklá obec Gadišina.

Odbočte doprava směr Oborský dvůr. Odtud vede cesta převážně lesem, po cestě překonáte asi dva potoky a přes louky se dostanete k Oborskému dvoru. Jste ve výšce 619 metrů a před vámi je lovecký zámeček boskovického panství ze 17. století, který byl přestavěn na hospodářský dvůr. V blízkosti Oborského dvora se nacházela dnes již zaniklá obec ze 16. století s názvem Hošperk, nyní je na tomto místě několik rekreačních objektů.

Jsme u cíle cesty, únava je již znát a je na čase vrátit se domů. Osobně bych volil cestu zpět stejnou trasou ze dvou důvodů. Čeká vás za odměnu krásný sjezd až do Blanska a druhý důvod je, že se téměř nepotkáte s auty.

Pokud se ale někdo cítí na další sportovní výkon, projeďte ještě kousek ke Skelné huti, dostanete se na silnici a zajeďte se podívat do Protivanova a nebo i do Drahan na obrovské větrné elektrárny.
To už jsme ale v kategorii pokročilých cyklistů, kdy by se nám vyjížďka blížila téměř ke stovce kilometrů.

Příště zase nashledanou v sedle kola.

Zdeněk Přibyl