Na silnicích v Blansku by mělo být mnohem bezpečněji než před dvěma lety. Alespoň podle výzkumů pracovníků České pojišťovny. Ta Blansku připsala titul druhého největšího Skokana roku z hlediska dopravní bezpečnosti.

Blansko za loňský rok proti roku 2006 vyskočilo na žebříčku o pětačtyřicet příček. Z šestapadesátého místa mezi okresními městy se dostalo na jedenáctou pozici. Bezpečněji by mělo být už jen v deseti jiných okresních městech. „Vyhodnotili jsme trojlístek Skokanů roku. První tři města, mezi nimi i Blansko, si tak rozdělí příspěvek České pojišťovny v částce pět set tisíc korun. Ten je stejně jako loni vázán na další dopravně bezpečnostní opatření,“ sdělil Pavel Řehák z České pojišťovny.

Blanenskou starostku Jaroslavu Královou výsledek výzkumu těší. „Že dostaneme sto tisíc korun je příjemné zjištění. Peníze bychom chtěli investovat do nasvícení některých přechodů pro chodce, což plánujeme provést ještě letos. Potom chceme zkvalitnit parkování u nemocnice,“ uvedla starostka s tím, že radní zakoupí automat a nastolí kolem nemocnice režim, který by měl zabránit tomu, aby tam řidiči odstavili své vozy na celý den.

„O lepší situaci v dopravě se nejspíš zasloužil i bývalý policejní ředitel Neubauer, který tento problém považoval za jednu z priorit. Dále u nás dobře funguje spolupráce městské policie se státní,“ míní starostka.

Zástupce ředitele blanenské městské policie Martin Lepka tvrdí, že se v minulém roce strážníci častěji zapojili do bezpečnostních akcí. „Určitě jsme také častěji prováděli měření rychlosti v Blansku i obcích okolo. A to zabralo. Letos řidiči rychlost více dodržují, doprava se zklidnila,“ řekl.

Podle šéfa dopravních policistů Jaroslava Řezníčka se situace na silnicích zhorší v letních měsících. „Každý rok v tomto období pozorujeme nárůst počtu nehod. Do Blanska přijíždí hodně cizích lidí kvůli Moravskému krasu, parkoviště se zaplní turisty,“ zdůvodnil své obavy Řezníček.

Za získaných sto tisíc korun by ve městě také nechal osvětlit přechody pro chodce. „Hlavně na přechodech v ulicích Svitavská a Poříčí jsou chodci špatně vidět. Nějaké nehody se tam staly, převládají ale kolizní situace,“ upřesnil Řezníček. Dále by zdokonalil vodorovné značení, za velký problém považuje i špatné povrchy vozovek.

Gratulaci i peníze blanenští radní obdrží patnáctého května v České pojišťovně.