Jde o automaty, které se hráče na začátku hry ptají na jednoduchou otázku, na niž dokáže odpovědět každý. „Nyní evidujeme třiačtyřicet kvízomatů v celkem osmi hernách," uvedla vedoucí blanenského odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Petra Skotáková.
Vedení Blanska zatím netuší, jak proti nim zakročit. „Je to velký problém. Poslali jsme dopis Specializovanému finančnímu úřadu ministerstva financí. Do konce dubna by nám měla přijít odpověď a pak budeme řešit, jak postupovat dál. Věřím, že i boj s tímto druhem hazardu vyhrajeme," uvedl starosta Blanska Ivo Polák.
Zákazem hazardu Blansko přišlo o deset milionů korun ročně. A kvůli kvízomatům se podle místostarosty Jiřího Crhy nařízení začalo obracet proti městu. „Je to paradox. Zrušili jsme výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály, protože si myslíme, že je to špatná věc, která ničí rodiny. Teď se tady objevily v podstatě ty samé přístroje, jen z nich nebudeme mít ani korunu. Nic s tím ale bohužel nemůžeme dělat. Je potřeba přijmout celorepublikové opatření. Pokud bude legislativně i nadále všechno v pořádku, tak jsme neodstranili hazard, ale jen jsme se obrali o peníze," vysvětlil Crha. O zákaz hazardu by se podle něj měla zasadit i všechna města a obce. „O zrušení vyhlášky vůbec neuvažujeme. Na ministerstvu se budeme i nadále zasazovat o to, aby tuto situaci řešilo," ubezpečil místostarosta Blanska.
Město se snažilo zatočit s hazardem již v roce 2011. „K regulaci jsme přistoupili po schválení novely zákona o loteriích. Zakázali jsme výherní hrací přístroje. Na území města však i nadále zůstávalo téměř sto padesát videoloterijních terminálů. Hazard jsme úplně zakázali předloni v listopadu. Novou vyhláškou jsme reagovali na změnu legislativy a zabránili jsme tak provozu všech loterií," připomněl Crha. Herny ale z Blanska mizely velmi pomalu, protože jejich provozovatelé se odvolávali.
Podle Skotákové vše dopadlo ve prospěch města dvanáctého března letošního roku. „Tímto datem je pravomocné poslední rozhodnutí ministerstva financí o zrušení hazardu ve městě. Na území Blanska ani jeho městských částí již nesmějí být žádné videoloterijní terminály a výherní hrací přístroje. Všechny jsou zrušeny a jsme rádi, že jsme dovedli celý proces do zdárného konce, " uvedla Skotáková.
Například Jaroslav Matuška z Blanska se domnívá, že sama města si s hazardem neporadí. „Blansko je jen malou kapkou v moři. Pokud ho nezakáže stát, tak podnikatelé budou vždy hledat různé kličky," uvedl Matuška.
Ministerstvo financí odhaduje, že v Česku jsou tisícovky kvízomatů. Jejich provozovatelé obcházejí definici hazardu, která stojí na principu, že výhra musí být vždy dána náhodou. „Přesto jsme ale přesvědčeni, že i když je nabídka těchto přístrojů rozšířená o vědomostní otázky, jde o loterii nebo jinou podobnou hru ve smyslu loterijního zákona. I tento druh hry naplňuje jeho definice, a to vklad, náhodu a možnost výhry. Přístroj ovládá hráč a umožňuje mu okamžitou výhru. Jejich provozování tedy považujeme za snahu o obcházení a porušování zákonných ustanovení. Města, která hazard zakázala, by se na nás měla obrátit s žádostí o prošetření a také informovat policii," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.