„Deratizaci z preventivních důvodů provádíme každý rok. Díky ní se nám daří počet hlodavců regulovat. Zaměříme se hlavně na problémové lokality. Deratizace se ale týká celého města," uvedl vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Petr Rizner.

První část nástrah deratizátoři položí od března do června, v té době je ještě několikrát doplní a zkontrolují. „Od září do listopadu bude následovat druhá etapa. Je to osvědčený model, kterým zajistíme větší úspěšnost deratizace," řekl dále Rizner.

Nástrahy deratizátoři na základě předchozího průzkumu umístí hlavně do kanalizační sítě, do nor a na stezky hlodavců. Objekty s položenými nástrahami označí. „Nástrahy nikde nebudou volně položeny na přístupných místech a prostranstvích. Přesto upozorňujeme, aby lidé dávali pozor hlavně na malé děti a volně pobíhající psy a kočky, aby nástrahy nevyhrabali a omylem je nepožili," upozorňují pracovníci odboru komunální údržby.

Pokud někdo náhodou nástrahu sní, měl by hned vyhledat lékaře nebo veterináře a konzumovat vitamín K1.

Deratizace město Blansko přijde celkem na osmdesát tisíc korun. Tuto částku na likvidaci hlodavců vyčleňuje z rozpočtu každý rok.