Na postu uvolněného místostarosty nastoupí v prosinci Jiří Crha (ODS), který zatím ještě stojí v čele krajského úřadu. Jako druhý neuvolněný starosta bude na blanenské radnici Jaroslav Roučka (Volba pro město). Ustavující zastupitelstvo tak i díky koaliční dohodě trvalo minulé úterý jen hodinu.

Na páteční tiskové konferenci předstoupili před novináře tři nejvyšší představitelé radnice a nastínili své plány do budoucna. Finální podobu programovému prohlášení chtějí dát do konce ledna příštího roku. „Věříme, že důvěru voličů nezklameme. Programové prohlášení bude průřezem programů všech koaličních stran. Tím však neříkám, že nedáme prostor také opozici. Chtěli bychom společně pracovat tak, abychom posunuli Blansko jako město zase o kousek dál,“ řekl starosta Lubomír Toufar.

Nový starosta Toufar zároveň přiblížil, jaké pole působnosti budou noví radní mít. On sám bude dohlížet na chod Nemocnice Blansko, městkou policii, finanční odbor, kontrolní a právní oddělení. Stejně jako sociální odbor. Starost o investiční odbor si Toufar rozdělí na půl s místostarostou Jiřím Crhou. „Rozdělili jsme si to tak, aby ani jeden nebyl přetížený a druhý naopak zase nevytížený,“ poznamenal s úsměvem Toufar.

Crha ve Svazku

Druhý muž blanenské radnice Jiří Crha má na starosti mimo jiné odbor školství, kultury mládeže a tělovýchovy. A také komunální odbor, který měli dříve pod palcem oba místostarostové. Crha bude dohlížet také na Technické služby města Blanska a jako zástupce města usedne ve Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. „Myslím, že oba máme dostatek zkušeností ve veřejné správě na to, abychom radnici ukočírovali,“ dodal Crha.

Neuvolněný místostarosta Jaromír Roučka se bude starat o řešení územního plánu. „Na jeho nové podobě se nyní intenzivně pracuje a měl by být brzy hotový,“ řekl Roučka.

Zastupitelé budou také jednat v dohledné době o obsazení výborů a komisí. Vedení finančního výboru bylo nabídnuto ODS. Kontrolní výbor pak opozici. „Co se týká komisí, oslovíme zástupce stran, které jsou v zastupitelstvu. Nevidím v tom problém. Jde především o to, aby se tam dostali lidé, co mají zájem pro Blansko něco udělat,“ upřesnil Toufar a zároveň nastínil, co je prioritou nového vedení radnice.

Podle něj se bude snažit dotáhnout co nejdříve do konce aktuálně rozjeté projekty. Mezi nimi je i nová kompostárna, která se má po zkušební provozu otevírat příští rok v květnu. „Zvažujeme i velkou revitalizaci blanenského podzámčí. Chceme, aby tato lokalita byla důstojnou součástí středu města. Samozřejmě se chceme posunout dál i v otázce hotelu Dukla a výškové budovy. Bohužel nejsou v majetku města, takže je to složitější. Pozornost věnujeme dalším akcím. Zateplení škol, pokusíme se zaplnit průmyslovou zónu, podpořit výstavbu rodinných domků a rozšířit možnosti bydlení v Blansku. Je toho hodně,“ dodal Toufar.

Podle místostarosty Jiřího Crhy nebude v blanenské městské pokladně peněz nazbyt, přesto by radnice měla v budoucnu investovat a posunout Blansko vpřed. Jednou z cest může být právě podpora výstavby rodinných domků v Blansku a zaplnění průmyslové zóny. „Když se nám podaří do průmyslové zóny přilákat podnikatele, zvýší se nabídka volných míst a také městská kasa nepřijde díky prodeji pozemků zkrátka,“ řekl Crha s tím, že radní chtějí podpořit i sportovce. „Dlouho se mluví o rekonstrukci sportovní haly na Údolní, na kterou se nepodařilo v minulosti získat dotace,“ dodal Crha.

Ještě předchozí vedení radnice odsouhlasilo, že peníze za prodej městských bytů v budoucnu použijí z velké části na opravy bytových domů ve městě. Podle Toufara se s tím počítá i nyní. „Část bytů v bytových domech ještě patří městu. Chceme do nich investovat. Záleží však i na nových majitelích jaké budou mít návrhy,“ uzavřel Toufar.