„V pátek k nám na plicní oddělení přišel člověk s projevy akutní spirózy. Později se u něj projevily ještě další komplikace, takže mu lékaři odebrali vzorek, který poslali na vyhodnocení do referenčního centra. Analýza potvrdila nákazu virem H1N1. Tohoto pacienta jsme tedy umístili do izolace a podáváme mu antibiotikum Tamilflu a antivirotika,“ popsala první setkání blanenských lékařů s nákazou ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Dodala přitom, že s podezřením na stejné onemocnění leží na plicním oddělení ještě další pacient. U něj se však nákaza nebezpečným virem zatím neprokázala. Vedení nemocnice také zatím neplánuje přijmout zvláštní opatření. „Konzultovala jsem tuto situace s Krajskou hygienickou stanicí a bylo mi řečeno, že výskyt prasečí chřipky zatím není hodnocen jako epidemie. Zavření nemocnice v nejbližších dnech tedy nehrozí. I když situaci neustále sledujeme,“ doplnila Danihelková.

Zvýšený dohled nad pacienty přitom zaměstnanci tohoto zařízení mají už čtrnáct dní. „Lékaři vědí, jak se mají zachovat, personál má příslušné pomůcky jako roušky k dispozici. Všichni pacienti s podezřením na tuto nákazu jsou izolováni na plicním oddělení, které je v tuto chvíli těmto případům také vyhrazeno,“ řekla Danihelková.

Také ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček nevidí v tuto chvíli důvod pro nějaké zvláštní zásahy. „Naše doporučení pro nemocnice není v tuto chvíli iné než jaké vydáváme při běžné chřipce. Nemáme v současné době pocit, že by bylo kvůli tomuto stavu potřeba zavírat špitály. Jeden nebo dva infikovaní lidé nejsou pro to důvodem. Nicméně pokud se vedení jednotlivých nemocnic rozhodnou dočasně zakázat návštěvy, nebudeme proti podobným opatřením nic namítat,“ vysvětlil stanovisko hygieny Mareček.

Rozhovor s ředitelem Krajské hygienické stanice v Brně Janem Marečkem čtěte ZDE

S virem prasečí chřipky mají zkušenosti také v Boskovicích. Podezření měli na pacienta, kterého hospitalizovali už minulý týden v úterý. „Jednalo se o mladého člověka s veškerými příznaky chřipkového typu jako je vysoká horečka a dále. Vzali jsme mu odběry a poslali je do Brna. Odtud jsme pak dostali zprávu, že jde skutečně o prasečí chřipku,“ nastínil jednatel Nemocnice Boskovice Jaroslav Černý s tím, že ještě minulý týden pacienta převezli do Brna.

Prasečí chřipka má přitom podobné příznaky jako chřipka běžná, pokud se k ní nepřidají další komplikace, není snadné ji odhalit. Prevence nákazy je také shodná s chřipkou sezónní. „Každý člověk by měl mít dostatek odpočinku. Důležitá je pestrá strava bohatá na vitamín c, konzumovaný v přírodní podobě. Na prvním místě je ale očkování. To dostanou jen vybraní lidé. Pokud bych do této skupiny patřil, neváhal bych,“ poradil Mareček.

TOMÁŠ SOLDÁN A KAROLÍNA OPATŘILOVÁ