Největší vesnička s betlémem v Česku poputují do brněnského kapucínského kláštera.

Moravskou vesničku i betlém vyřezává již jedenáctým rokem Miroslav Mužík z Blanska. Některé figurky navíc rozpohybuje pomocí motorků ze stěračů. „Moravská vesnička je hračka. Začal jsem ji vyřezávat pro syna. Spolu s betlémem čítá zhruba osm set figurek, ty všechny chci rozpohybovat,” popsal Mužík s tím, že u betléma už nyní nechybí pohybující se ovečky či velbloudi. Žije to i v Moravské vesničce. Tamní dřevění obyvatelé tancují, dělají zabíjačku, hrozí holí, řežou dříví nebo pijí pivo.

Podle Mužíka je to zřejmě největší pohyblivá maketa vesnice v České republice. Největší je zřejmě také deset metrů dlouhý betlém.

Od prvního dubna budou Mužíkova díla obdivovat lidé v Brně. „Dostal jsem nabídku přesunout vesničku s betlémem do centra Brna. Nakonec jsem souhlasil, protože vyřezávám při práci a za poslední tři roky jsem za nájemné utratil sta tisíce korun. Už to finančně neutáhnu,” zdůvodnil Mužík. Ten si přál vystavit raritu přímo v Blansku, vedení města ale nemělo vhodné volné prostory. V březnu tak stavitel začne svůj miniaturní svět rozebírat a stěhovat.

Že Blansko přijde o jedno z lákadel na turisty mrzí i starostu Blanska Lubomíra Toufara. „Je to škoda. Areál továrny nebyl pro Moravskou vesničku a betlém ideální místo, město bohužel nemá žádné vhodné prostory, kam by ji mohlo přestěhovat. Hodila by se do podzámčí, jeho rekonstrukci však teprve plánujeme,” uvedl Toufar s tím, že mohl řezbáře podpořit jen peněžními dary. Ty čítaly asi čtyři desítky tisíc korun.

Blanenští zůstávají dál ve střehu. „Pokud se situace za pár let změní, budeme pro, aby se vesnička vrátila přímo do Blanska,” podotkl starosta.

Možnost stěhování

Moravskou vesničku považuje za raritu také ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. I ona si ji dokáže představit v prostorách zámku. „Uvažovali jsme nad tím přestěhovat Moravskou vesničku do opraveného podzámčí. Je tedy škoda, že o ni nyní Blansko přijde. Navíc tak velký betlém není v muzeu ani v soukromých sbírkách v okolí Blanska,” řekla Nečasová.

Místo v kapucínském klášteře v Brně nabízel Mužíkovi již před rokem Petr Lukas. „Vesničku jsem náhodně našel na internetových stránkách pana Mužíka. Pak jsem ji viděl na vlastní oči. Je to rarita. Nic podobného u nás ani na Slovensku není. Navíc betlém je jedním z největších v České republice,” míní šéf Baron Trenck Gallery a upozornil, že maketa a betlém jsou vystaveny v nedůstojných prostorách areálu továrny.

„V březnu je ale chceme přestěhovat do historických prostor v sousedství hrobky, kam chodí i spousta zahraničních turistů. Expozici otevřeme prvního dubna, ” sdělil Lukas.