„Blanenský region patří v rámci republiky k těm bezpečnějším, neděje se tady nic mimořádného, doufám, že si to i udržíme,“ říká s optimismem v hlase blanenský policejní ředitel Rostislav Neubauer.

Rozbité okénko a vykradený automobil. Jedna z běžných zpráv v policejních svodkách. Nepozornost majitelů nabídla příležitostným zlodějům na Blanensku v mnoha případech snadnou kořist. V ostatních případech však vynalézavost lupičů neznala mezí. Podařilo se jim ukrást snad všechno, na co si člověk vzpomene, a někdy i ještě něco navíc.

Ztratily se potraviny, alkohol, oblečení, nářadí, nafta, automobily i drahé přístroje. Tento týden zatím neznámí nenechavci dokonce odmontovali policejní měřič rychlosti v Kotvrdovicích. Asi nechtěli, aby byli řidiči za jízdy znervózňováni.

Zloději často způsobili větší škodu svým vloupáním, než ukradením věcí. Také jejich cesty k lupu byly často bizarní. Někdy naopak měli dveře doslova dokořán. V několika případech kradli za bílého dne v odemknutých domcích doslova majitelům za zády.

Podle policejních statistik vzrostl v Blansku více jak dvojnásobně počet násilných trestných činů. „V rámci obvodního oddělení Blanska bylo více úmyslných ublížení na zdraví, většinou šlo o drobné šarvátky,“ vysvětluje Neubauer.

Loni bylo i více dopravních nehod. Nejvíce jich policisté evidují na parkovištích obchodních center. Přes třicet řidičů zastihli pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek. Někteří z regionálních opilců jezdili i bez řidičského průkazu, a někteří řidiči se zákazem řízení se nechali zastavit dokonce několikrát.

Obyvatele Blanenska může uklidnit, že policistů je na Blanensku dostatek, podle slov policejního ředitele chybí snad už jen tiskový mluvčí.

Blansko má od srpna loňského roku nového policejního ředitele Rostislava Neubauera. Ten při svém nástupu slíbil některé změny. Něco se mu už povedlo, například policisté jsou skutečně v ulicích víc vidět.

Plánujete nějaké kroky, které pocítí přímo lidé, ne jen policisté?
Já doufám, že ty změny pocítí jedině veřejnost. My jsme tu lidově řečeno pro lidi. Nejsme tu pro tři procenta kriminálníků, ale pro ten zbytek. Lidé musí vidět, že se policista o ně stará. Není to žádné objevování Ameriky. Je to o klasické pochůzkové službě, která tady byla už za první republiky. Nechceme jen tak pasivně sedět a čekat, až se něco stane. Naši policisté musí být vidět. To je moje základní vize a od ní se všechno ostatní odvíjí.
Máte nějaký signál, že Blanensko má v tomto rezervy?
Stačí si přečíst webové stránky města Blanska, jejich diskusní fórum. Je jasné, že ty mezery jsou dost výrazné.
Jaká je při řešení kriminality spolupráce s městskou policií?
Spolupráce s městskou policií je v Blansku na vysoké úrovni. Na některých akcích spolupracujeme velmi úzce. Například si rozdělujeme hlídkování u přechodů.
Neplánujete v Blansku některé z přechodů osvětlit? Třeba přímo před budovou policie není na chodce vůbec vidět.
Naprosto s vámi souhlasím. V této oblasti Blansko trošku pokulhává. Touto myšlenkou se intenzivně zabývám a zadal jsem i konkrétní úkoly v této preventivní oblasti. Policie může být pouze v roli navrhovatele, zbytek je na obecních či městských úřadech