Policisté na Blanensku jsou podle všech dostupných indicií bezúhonní. „Loni jsme nemuseli žádného policistu propouštět kvůli prohřeškům proti zákonu, nepamatuji si ani žádný případ z posledních let,“ říká zástupce blanenského policejního ředitele Zdeněk Grénar.

Trestné činy mužů v uniformách řeší speciální oddělení při ministerstvu vnitra. „Inspekce ministra vnitra je útvarem ministerstva pro inspekční činnost, jehož předmětem činnosti je odhalovat a prověřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník policie,“ uvádí na svých internetových stránkách ministerstvo vnitra.

Pracovníci inspekce nepodléhají vedení policejního prezidenta, pouze svým nadřízeným. Alespoň oficiálně by měla existovat kontrola viníků z řad policistů.
Inspekce ministerstva vnitra sice eviduje trestnou činnost policistů, zjistit, kde se jí pachatelé dopouštějí, je už těžší. „Trestnou činnost policistů nemáme rozdělenou podle regionů, nevedeme žádné statistiky,“ vysvětluje tisková mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Podle jejích slov záleží na ochotě jednotlivých ředitelství sdělovat tyto informace. Tam se kruh uzavírá. „Co se týká trestné činnosti policistů, nemohu nic sdělit, je to záležitost inspekce ministerstva vnitra,“ dodává Grénar.

Zdeněk Grénar z blanenské policie sice nepamatuje za poslední léta trestnou činnost ve vlastních řadách, občas se ale na okresním policejním ředitelství objeví stížnosti na práci a chování policistů. Loni evidovali na policejním ředitelství devatenáct stížností na policisty, z toho čtyři uznali jako oprávněné. „Ten počet je každý rok zhruba stejný. Většinou si lidé stěžují na chování a jednání policistů. Oprávněných stížností je ale asi desetina,“ uzavírá Grénar.