Místostarosta Blanska Ivo Polák, čerstvý radní Jihomoravského kraje, bude od šestnáctého prosince pracovat pouze jako uvolněný krajský radní. Na post místostarosty rezignuje. „Nechtěl jsem sedět na dvou židlích. Člověk by měl dělat jednu věc, a to pořádně,“ vysvětlil Ivo Polák. Nástupcem místostarosty by se měl stát Lubomír Toufar.

Sociálnímu demokratovi Ivo Polákovi v radě Jihomoravského kraje připadla oblast životního prostředí. „Jako místostarosta jsem do této problematiky už nahlédl. Vpravím se do toho rychle,“ míní Polák. Při zasedání zastupitelů města Blanska chce šestnáctého prosince navrhnout jako svého nástupce Lubomíra Toufara. „Stál v čele okresního úřadu, má zkušenosti se státní správou. Pracoval v radě, dva roky v zastupitelstvu a je předsedou bytové komise,“ vysvětlil Polák, proč si vybral zrovna jej.

Lubomír Toufar tvrdí, že se vyzná nejen v bytové problematice. „Je mi blízká i samospráva,“ řekl. V jednom má už jasno. „Chtěl bych něco provést se zámeckým parkem. Je sice dotčený restitucí, ale podobné plochy Blansko nemá a je to v centru města,“ sdělil Toufar a dodal, že pokud dostane důvěru a bude zvolen zastupiteli, práci místostarosty začne vykonávat po Novém roce.

Druhý blanenský místostarosta Jindřich Král je přesvědčen, že radní mohou do konce roku řídit město i bez jednoho místostarosty. „Nevidím v tom problém. Ivo Polák znal svoji práci perfektně. Pro nás je významné, že máme našeho bývalého radního na kraji,“ míní Král.

Ivo Polák, bývalý učitel a potom zástupce ředitele školy, působil na blanenské radnici osm let. Měl na starosti kulturu, školství a bytový fond.
„Když se místostarosta Polák zjevil tehdy jako nová osoba v komunální politice, všichni jsme čekali, jak si bude počínat,“ vzpomněla na

Polákův start ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. Podle ní se Polák podílel na opravách blanenského zámku, ve kterém muzeum sídlí. Vypisovali spolu formuláře, jezdili na ministerstvo financí. Vybojovali peníze z norských fondů na první fázi oprav zámku.
Za Polákovy éry si trochu polepšily blanenské základní školy. „Peníze, které školy získávají od státu, nestojí za řeč. Místostarosta tedy posílil rozpočet na jejich chod,“ uvedl ředitel základní školy ve Dvorské ulici Dušan Krumnikl.