Celkem tam nabízí necelou dvacítku obchodů na prodejní ploše šest tisíc metrů čtverečních na pozemcích bývalého zahradnictví se skleníky. Pozemky odkoupila od města. „Máme hotovo. Objekt Lidlu je ve fázi předčasného užívání stavby, jinak je vše už zkolaudováno. Hotové jsou také úpravy zeleně v okolí nákupního centra. Ladíme už jen detaily. Všechny prodejny máme obsazené,“ sdělil za investorskou společnost M. S. Blanenská manažer Jan Stejskal.

Podle zástupců obchodního řetězce dojde s otevřením nové prodejny zároveň k uzavření obchodu v blanenské ulici Svitavská. V Poříčí pak u vybraných výrobků láká první měsíc na výraznou slevu. „Zákazníci budou mít Wi-Fi připojení zdarma, nákup si zpříjemní kávou u automatu. Zaměstnanci ocení vylepšené uspořádání skladových ploch i dostatečné zázemí,” uvedla tisková mluvčí společnosti Lidl Iveta Barabášová.

Před obchodem je nakupujícím k dispozici sto osmdesát parkovacích míst včetně dobíjecí stanice pro elektromobily. První nákupní den zákazníci podpoří školská zařízení přímo v Blansku. Konkrétní podpora je ještě v jednání. „Školám darujeme z každého nákupu nad tři sta korun uskutečněného v první den částku padesát korun. Za vybrané peníze, nakupují mateřské a základní školy zpravidla pomůcky pro výuku nebo sport,“ informovali zástupci nákupního řetězce.

Část lidí, které Deník Rovnost v pátek před dostavěnou prodejnou oslovil, nový supermarket vítá. Další ale mají za to, že už je jich v Blansku dost. „V novém Obchodním centru Poříčí se mi libí obchod se sportovním oblečením, obuví a vybavením. To si myslím, že zde chybělo a je fajn. Další supermarket mě ale vůbec nebere. V Blansku už jich je opravdu hodně. Ale je to věc nabídky a poptávky. Značnému množství zákazníků to zřejmě vyhovuje, že mohou přejíždět mezi několika supermarkety a využívat jejich slevy. Pro mě ale není nákup potravin ve velkém priorita. Investuji radši do jiných věcí,“ řekl jeden ze zákazníků, který si nepřál zveřejnit jméno.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Rozsáhlý projekt nákupní zóny v blanenské ulici Poříčí měla doplnit také výstavba lávky přes řeku Svitavu, která by propojila komplex obchodů s nedalekým Sportovním ostrovem Ludvíka Daňka. Hotová však není. Podle Stejskala měl investor na břehu řeky u obchodního centra lávku naprojektovat a připravit její základy. „To jsme udělali. Samotná výstavba už je teď čistě investicí města,“ dodal Jan Stejskal. Tento stav zástupci blanenské radnice okomentovali s tím, že s ohledem na finanční náročnost vybudování lávky s ní v letošním rozpočtu město nepočítá.

Moderní přístroje v radiologickém oddělení nemocnice v Boskovicích.
Nemocnice Boskovice ve varu. Opravy omezí operace, lékaři vypovídají přesčasy

S výstavbou obchodního centra začala společnost M. S. Blanenská v roce 2021. Předtím se několik let připravoval. Městské pozemky měla v této lokalitě dříve dlouhodobě pronajaté zemědělská společnost Zera Rájec. Provozovala na ni rozsáhlé skleníky a zahradnictví. O prodeji pozemků rozhodli blanenští zastupitelé už v roce 2015. Od té doby ale projekt provázela řada komplikací a odkladů.

Město mělo developerovi po dostavbě obchodního centra prodat plochu zhruba pětadvacet tisíc metrů čtverečních. Původně to bylo třicet tisíc metrů. Za metr žádalo bez daně tisíc korun. „Prodej pozemků schválilo prosincové zastupitelstvo, to schválilo i kupní smlouvu na 23,8 milionu bez daně. Investor částku uhradil v lednu letošního roku. Stejně jako nájemné ve výši 1,4 milionu korun, které měl platit až do letošního června. Peníze chce město použít na výstavbu krytých lázní,“ sdělila již dříve mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Na vlakovém nádraží v Adamově testují umělou inteligenci. Má odhalit násilí nebo zbraň na peróně.
VIDEO: Zbraň na nádraží v Adamově? Odhalení rizik testuje umělá inteligence

Zmíněnou cenu pozemků v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé. Přišla jim příliš nízká. Vedení radnice tehdy argumentovalo tím, že investor na své náklady vyřešil majetkové vztahy s minulým nájemcem, společností Zera Rájec, což se Blanenským za několik let jednání nepodařilo. Od něj také odkoupil budovy a zchátralé skleníky. To město následně v ceně pozemků zohlednilo. „Kromě přímo zaplacené sumy byla podmínkou prodeje městských pozemků celá řada investic do tohoto území. Stavba okružní křižovatky a dopravní napojení, zbourání skleníků a odstranění dalších staveb a rekultivace území. Vybudování protipovodňových opatření, zapravení břehů, úprava okolních ploch a příprava lávky,“ dodala za město Komárková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Reakce na nové obchodní centrum v Blansku: houfy lidí dorazily hned po otevření

Zdroj: Deník/Jan Charvát