Podle místostarosty Blanska Lubomíra Toufara začne zákaz platit prvního července tohoto roku. Podnapilí lidé totiž ve městě řádí zejména v letních měsících. „Posbírají prázdné láhve, vrátí je, a pak si koupí krabicové víno. Podnapilí pak obtěžují druhé,“ uvedl Toufar s tím, že radní se rozhodli pití alkoholu ve městě zakázat i proto, že je na problém upozorňovali sami Blanenští a také městská policie.

Opilci vyvádí v blízkosti škol, kde mohou ovlivnit výchovu dětí nebo také na pietních místech. „Jedno z nejproblema­tičtějších míst je park u sochy Zborováka. Když se tam odehrával vzpomínkový akt, narušovali jej opilci, kteří tam trávili čas na lavičkách,“ zavzpomínal Toufar.

Blansko je podle něj rozděleno do sedmi zón, ve kterých lidé musí začít od léta novou vyhlášku dodržovat. Jde o riziková místa jako jsou střed města, supermarket Kaufland, sídliště Sever či Erbenova ulice s parkem pod základní školou nebo nemocnice. „Zákaz neplatí na celém území Blanska,“ podotkl Toufar.

Plánovaný zákaz neomezí vyznavače letních zahrádek při restauracích. „Co se týká podobných akcí jako jsou pivní jarmarky, jejich pořadatelé budou muset požádat o výjimku,“ dodal Toufar. Přistižené opilce mohou policisté pokutovat nebo poslat ke súrávnímu řízení.