Celkem se jedná o přibližně devíti tisíc metrů čtverečních pozemků ve vlastnictví města. Hotel Dukla zabírá plochu zhruba dvou tisíc metrů čtverečních. „Do konce roku bychom rádi měli definitivně jasno, jak to s hotelem Dukla a jeho okolím bude," uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Územní studie

Blanenská radnice nyní vypsala výzvu na vypracování územní studie, která se má zaměřit právě na přestavbu centra města. Studii mají zájemci a případní investoři na tamní radnici doručit do 2. dubna.

Blanenská radnice podle vybrané studie nabídne prostor developerům, protože na rozsáhlou přestavbu nemá peníze. „Doufáme, že budeme mít z čeho vybírat. Pokud ne, vypíšeme výzvu na vypracování studie znovu. Každopádně v květnu bychom už chtěli developerům plochu nabídnout s konkrétní představou, jak má přestavba centra vypadat," upřesnil blanenský místostarosta Jaromír Roučka.

Nové centrum města Blanska.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Podle něj město Blansko nechává architektům při vypracování územní studie v podstatě volnou ruku. „Z pozice města nemáme žádné zásadní podmínky. Zpracování studie necháme na fantazii architektů. Samozřejmě projekt přestavby centra města musí být reálný a investor ho musí zvládnout ufinancovat. Předpokládáme však, že když někdo vypracuje územní studii, bude chtít přestavbu centra také s největší pravděpodobností i udělat," dodal Roučka s tím, že investoři nemusí počítat s celou plochou nabízených pozemků ale i s menší částí.

V případě, že daná lokalita investory neosloví, bude na tahu, co se středem města dál, blanenská radnice. S přestavbou středu města v budoucnu počítá v územním plánu. Ovšem tohoto kroku se právě obává. „Střed Blanska nevypadá lákavě. Moc dobře to víme. Chceme ho udělat reprezentativnější a natáhnout do něj lidi. Za Duklu jsme ale v dražbě dali přes třicet milionů korun. Na její rekonstrukci nebo zbourání však nemáme peníze," řekl starosta Toufar, který dodal, že investorům by se samozřejmě lépe nabízely pozemky bez zchátralé budovy. Její zbourání totiž bude velmi nákladné.

Zbourat či opravit?

Toufar si podle svých slov si místo Dukly dokáže představit například polyfunkční dům s obchody a službami. „Ale také rekonstrukci či kompletní přestavbu Dukly. Zatím jsou to jen plány. Záleží na tom, s čím přijdou investoři a také jak se k případným úpravám středu města postaví sami Blanenští," uzavřel Toufar.

Na webu Blanenského deníku Rovnost je téma Dukly a středu města hodně diskutované. „Taky bych to zbořil a udělal v Blansku konečně nějaký pěkný a důstojný náměstí. Aby město mělo pořádný a reprezentativní centrum. To betonový poloparkoviště s názvem Náměstí republiky je prostě hnus a Svoboďák je spíš parkem, než náměstím. Dukla je jen strupem na už tak nijak krásné tváři města," napsal jeden z diskutujících.