To vše má stát více než dvacet milionů korun. „Staré chlazení sice splňuje bezpečnostní předpisy, ale je už zastaralé a může se porouchat. Na zimáku je už od sedmdesátých let minulého století. Musíme to řešit. Nová bezčpavková technologie však bude velmi nákladná," řekl blanenský místostarosta Jiří Crha. Bez dotací však město techniku nevymění.

ÚSPORA ENERGIE

Blanenští si nechali na výměnu chladicího systému vypracovat projekt za tři sta padesát tisíc korun a nyní podají žádost o dotaci. Zastaralou techniku vymění nejpozději do dvou let. „Dotace má pokrýt až pětaosmdesát procent uznatelných nákladů. Pokud ji město dostane, k výměně chladicího zařízení na zimním stadionu dojde nejdříve příští rok po hokejové sezoně," uvedl šéf blanenského investičního odboru Marek Štefan s tím, že nová technika má stát mezi dvaceti až osmadvaceti miliony korun.

Jednatel městské společnosti Služby Blansko Jiří Charvát, která provozuje blanenská sportoviště, uvedl, že s novým zařízením ušetří Blanenští výrazně na platbách za energie. „Z odpadního tepla, které při chlazení ledové plochy vznikne, budeme rozpouštět zbytky ledu ve sněžné jámě, ale také vytápět kabiny a ohřívat vodu ve sprchách. Na elektřině bychom tak mohli řádově ušetřit až čtvrtinu," upřesnil Charvát.

To by se podle něj mohlo promítnout i do snížení ceny pronájmu ledové plochy. „V lázních sice máme kogenerační jednotku a máme i malou vodní elektrárnu, ale její provoz je kvůli nízkému stavu vody v řece Svitavě omezený a elektřina se nám tak prodražuje," poznamenal.

Dodal, že město chystá v budoucnu další investice do svých sportovišť. „Máme studii na opravu tribuny na fotbalovém stadionu v ulici Údolní. Už je ve velmi špatném stavu. Připravujeme také studii na rekonstrukci sportovní haly ASK Blansko. Měla by se zateplit a vylepšit zázemí pro sportovce, zejména toalety a sprchy. Do budoucna uvažujeme také o tom, že ubytovnu, která stojí vedle haly, přebudujeme na zázemí pro sousední atletický stadion," řekl Charvát.

Blanenští nedávno slavnostně nedaleko zimního stadionu otevřeli fotbalové hřiště s umělou trávou. Stálo čtyřiadvacet milion korun. Třináct milionů pokryly dotace. Velkou slávu však zatím provází spíš rozčarování. Fotbalisté na hřiště zatím netrénují. Město ho totiž od firmy ještě nepřevzalo. Kvůli vadám a nedodělkům. „Firmě už od dvacátého září běží penále. Pět tisíc korun za den. V termínu nebyly hotové například šatny, byla špatně udělaná okna a řada dalších věcí. Další termín na předání je patnáctého listopadu," uvedla Leona Mazourková z blanenského investičního oddělení.

NEDOKONČENÉ HŘIŠTĚ

Z protahování stavební prací je rozčarovaný například trenér blanenského fotbalového áčka Zbyněk Zbořil. „Co mám na to říct? Hřiště město zatím nepřevzalo. Není dokončené, takže nemůžeme trénovat. Snad to vše brzy bude hotové. Pro zimní přípravu je umělá tráva obrovská výhoda. Nemusíme jezdit na tréninky mimo Blansko. Na druhou stranu je to v dnešní době už standard a umělou trávu mají i mnohem menší města než Blansko," poznamenal Zbořil.