Na nádvoří opadává omítka, oprýskané jsou i fresky, v pokojích místo kamen zejí ze zdí díry. Takové nedostatky skrývá uvnitř blanenský zámek. Přitom zvnějšku v minulém roce prokouknul. Další dotace z norských fondů ovšem blanenští radní na druhou etapu oprav nezískali.

„Jsem zklamaný. Zámek kontroloval zástupce velvyslance Norského království a byl spokojený, jak budova po vnějších opravách prohlédla. Už tehdy nám blahopřál k získání peněz na druhou etapu oprav,“ sdělil blanenský místostarosta Ivo Polák. Druhá etapa oprav se pro blanenský zámek rozjela slibně. Norové se rozhodli věnovat do Blanska tři sta osmdesát tisíc korun na zpracování projektové dokumentace k dalším opravám. Jenže na další dotace už Blanenští nedosáhli.

Za tyto peníze se přitom podle ředitelky Muzea Blansko, které v zámku sídlí, mohla spravit alespoň omítka na nádvoří. „Projektová dokumentace bude za pár let bezcenná,“ podotkla ředitelka muzea Eva Nečasová. Mrzí ji, že nemůže zámek zpřístupnit tělesně postiženým lidem. Součástí projektu totiž bylo vytvoření výtahu. „V současnosti se tělesně postižení lidé nedostanou do zámeckého sklepa ani do prvního patra, kde jsou staré interiéry, dále neuvidí expozici umělecké litiny,“ přiblížila Nečasová.

Na opravy marně čeká nádvoří. Jeho omítka opadává a fresky vyžadují zásah restaurátorů. Kvůli nedostatku prostředků zůstane návštěvníkům skryto nově objevené sklepení. Neviditelný bude i nápis, který se údajně nachází nad obloukovým vchodem. „Zřejmě jde o letopočet, o kterém se historikové dohadují,“ podotkla Nečasová. Oprav se nedočkají ani interiéry. „Naplánovali jsme zhotovení chybějícího dřevěného ostění, zejména v hudebním salonu, které by připomnělo jeho původní podobu. Dále jsme chtěli udělat co nejvěrnější repliky zničených kamen z olomučanské keramiky. V současnosti návštěvníci vidí místo kamen díru,“ pokračovala Nečasová. Na nic z toho ale nejsou peníze.

Druhá fáze oprav vyžaduje totiž náklady kolem deseti milionů korun. Norské peníze by hradily osmdesát procent této částky. Podle Šárky Kovačkové z ministerstva financí si Blansko v žádosti o dotace z Norska vedlo dobře a překročilo minimální hranici sedmdesáti bodů. „Hodnotící komise projekt doporučila. Neuspěl však v přetlaku velmi kvalitních projektů, kterých jsme mohli podpořit jen málo,“ vysvětlila Kovačková. V současnosti jednají členové Evropské komise o vyhlášení další výzvy. Pokud se zadaří, stane se tak na začátku roku 2010. Blanenští radní podají žádost o dotace znovu.
Blanenskému zámku připadne každoročně z městské pokladny sto tisíc korun. „Nastřádáme je a za tři roky spravíme omítku nádvoří,“ uzavřela Nečasová.