„Podle předběžného odhadu je kořenový systém jasanů v parku Boženy Němcové napaden hnilobou. Nechali jsme zpracovat odborný posudek, nyní čekáme na jeho výsledek. Pokud původní odhad potvrdí, že je narušena stabilita stromů, musely by okamžitě pryč,“ informoval vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Miroslav Pokorný s tím, že by pak vysázení nových stromů do parku zařadili do rozpočtu města v příštím roce.

Park Boženy Němcové není jediný, který v Blansku v současnosti odborníci řeší. Nové stromy v těchto dnech vysazují v zámeckém parku a chystají se také na park u Rudoarmějce. „Na revitalizaci zámeckého parku, parku u Rudoarmějce a částečně i parku na náměstí Svobody nám byla přislíbena devadesátiprocentní dotace z celkových nákladů asi milión korun už v loňském roce. Úpravu parků jsme rozdělili do několika etap a dokončit ji chceme letos,“ přiblížil Pokorný.

Do ořezání suchých větví se v Blansku pustili na Náměstí Svobody, osmatřicet poškozených stromů padlo v zámeckém parku, šest u Rudoarmějce. Místo nich nyní ve městě sází stromy nové. „Většinu stromů v zámeckém parku jsme podle projektu nechali skácet z bezpečnostních důvodů. V současné době jsme už začali vysazovat nové stromy, v zámeckém parku jich přibude čtyřiačtyřicet, většinou se jedná o jasany, lípy a javory a k tomu vysázíme přes čtyři sta keřů a popínavých rostlin,“ popsal vedoucí komunální údržby.

Bez stromů nezůstane ani blanenský park u Rudoarmějce. „Tam vysázíme jedenáct nových stromů a přes tři sta keřů. Kromě dřevin v parku přibudou i nové květiny. Součástí projektu je totiž i vysázení květinového záhonu,“ doplnil Pokorný.