Pozůstalí mají o kremace a následné uložení ostatků svých blízkých do uren zájem. „Reagujeme na stále se zvyšující poptávku po tomto typu ukládání ostatků. Město už na hřbitově dvě kolumbária postavilo, první v roce 2018, druhé v roce 2020, celková kapacita je přes sto šedesát uren. Tato kolumbária už jsou ale plná a ozývají se nám další zájemci o umístění ostatků v kolumbáriu,“ popsal vedoucí odboru správy a rozvoje města Milan Vítek.

Tři nové bloky kolumbárií nechá město zbudovat na hřbitově v Blansku. První kolumbárium na blanenském hřbitově postavili v roce 2018, další pak v roce 2020.Tři nové bloky kolumbárií nechá město zbudovat na hřbitově v Blansku. První kolumbárium na blanenském hřbitově postavili v roce 2018, další pak v roce 2020.Zdroj: Město BlanskoRozpočet města počítá s částkou přes dva miliony korun. „Ve vstupní části hřbitova na travnaté ploše vedle obřadní síně mají ještě letos na podzim vyrůst tři nové bloky se schránkami pro tři, dvě nebo jednu urnu,“ sdělila mluvčí města Pavla Komárková.

Na Blanensku začínají růst! Hoch našel v okolí Doubravice nad Svitavou bedlu jako deštník.
Houbařská sezona na Blanensku je tu. Chlapec našel bedlu velkou jako deštník

Celkem se kapacita hřbitova zvýší o sto sedmnáct schránek. „Řešit hodláme také plochu před kolumbáriem, kde vznikne centrální středový ostrůvek se zelení, do kterého bude přemístěn kříž připomínající oběti druhé světové války,“ popsal Vítek. Přibudou nové chodníky, lavičky, veřejné osvětlení i zeleň. Na hřbitově tak vznikne nový prostor pro odpočinek a rozjímání, sloužit má nejen návštěvníkům kolumbária, ale také návštěvníkům obřadní síně.

S jiným rozšiřováním hřbitova město nepočítá. „K dispozici je přes sto třicet hrobových míst, většinou jde o urnové hroby. Evidujeme také ještě přes tři desítky dalších volných hrobových míst, kde už byly uloženy ostatky, pozůstalí ale nemají zájem o zachování hrobového místa,“ doplnila Magdalena Raabová. Je majitelka pohřebního ústavu, který blanenský hřbitov provozuje.